Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejhledanější Jihokorejec vystavoval v Česku. Knížák jeho umění hájí

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

Nejhledanější muž v Jižní Koreji, miliardář a majitel ztroskotaného trajektu Sewol Ju Pjong-un, vystavoval v pražském Veletržním paláci pod uměleckým jménem Ahae. Na výstavě se podílel tehdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák, který se obdivem k tvorbě Ahae netají. "V dějinách umění je mnoho umělců, jejichž osudy byly velmi problematické, přesto je jejich dílo nezapomenutelné," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Bohatý podnikatel, duchovní vůdce, filantrop, vynálezce a umělec. To všechno je jihokorejský milardář Ju Pjong-un, zakladatel a majitel plavební společnosti Chonghaejin Marine Company Ltd., jež provozovala tragicky ztroskotaný trajekt Sewol. Třiasedmdesátiletému muži mnoha tváří přibyla v dubnu další identita: nejhledanější člověk v Jižní Koreji.

Pátrání po Ju Pjong-unovi:

Vyšetřovatelé nehody po Juovi a jeho rodině horečně pátrají kvůli smrti tří stovek lidí, kteří po potopení Sewolu 16. dubna zahynuli ve vlnách Žlutého moře. Ju Pjong-un však zmizel neznámo kam. Na jeho hlavu je nyní vypsána odměna 500 milionů wonů (přibližně 10 milionů korun) kvůli podezření ze zabití z nedbalosti, daňových úniků a zpronevěry.

Snímek Ju Pjong-una ve vysílání jihokorejské televize.

Snímek Ju Pjon-una ve vysílání jihokorejské televize.

Kontroverzní magnát se se zákonem nepotýká poprvé. Spoluzakladatel sektářské Evangelické baptistické církve (EBC) má za sebou čtyřletý pobyt ve věznici (1992-1996). Odsouzen byl ve spojitosti s hromadnou sebevraždou 32 členů hnutí v roce 1987: po pěti letech od události obžaloba magnáta usvědčila ze "zpronevěry pod maskou náboženství". Ju měl od svých spoluvěrců vymámit částku v hodnotě 1,2 miliardy wonů (téměř 24 milionů korun), kterou následně investoval do své podnikatelské činnosti.

Za hranicemi Jižní Koreje však Ju Pjong-una znají především jako vynikajícího fotografa Ahae (v překladu "dítě"), který více než dvěma miliony snímků z jediného okna zmapoval proměny přírody při střídání ročních období. Svou tvorbu vystavoval v New Yorku i proslulém pařížském Louvru a sklidil na ni nadšené ohlasy. V roce 2011 ji představil také českému publiku.

Exhibici Through my Window, jíž poskytl prostory pražský Veletržní palác, inicioval tehdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák. Ten fotografovo umění (jež oslavil v publikaci BOOK ON AHAE / So simple, so beautiful, so perfect) hájí a rezolutně vyvrací spekulace médií, že "miliardář bez tváře" si k úspěšným výstavám pomohl hlavně štědrými dary.

Lidovky.cz: V roce 2011 jste se jako ředitel Národní galerie podílel na uspořádání výstavy Through my Window ve Veletržním paláci, svým obdivem k umění Ahae se netajíte. Čím na vás jeho snímky tak zapůsobily?
Výstavu fotografa Ahae uspořádala Moderní sbírka NG v Praze v roce 2011, nikoliv já sám, i když jsem se rád v této akci angažoval. Spolu s několika dalšími autory (jde o mezinárodní tým) jsme dali dohromady publikaci o jeho práci, která vyšla později. Stýkal jsem se průběžně s korejskými velvyslanci, poněvadž mám ke korejskému umění blízko. Například světově proslulý Nam June Paik, byl od 60. let mým osobním přítelem. Spolu s ministrem kultury Pavlem Dostálem jsme Koreu oficiálně navštívili jako zástupci českého státu. Kvalitu fotografií Ahae jsem vyjádřil v textu pro katalog, který zjevně máte k dispozici.

Milan Knížák o Ahae

"Není jen fotografem a básníkem, ale také vynálezcem, podnikatelem, vědcem, filantropem, ekologem a sportovcem. V první řadě je však pozoruhodnou uměleckou osobností. Ve svých fotografiích přináší prosté, nezkrášlené pozorování skutečnosti (...). Jediný osobní pocit, který k němu dodává, je úžas, a úžas je cosi, co v současném umění nenajdeme. Ahae je unikátní svou čistotou. (...) Korea by měla být na lidi jako Ahae hrdá."  (Redakční překlad z anglického jazyka, kompletní text na webu Ahae.com ZDE).

Lidovky.cz: Ahae neboli Ju Pjong-un si pečlivě střeží soukromí, v Jižní Koreji se mu přezdívá „miliardář bez tváře“. Setkal jste se s ním, když jste se jeho dílem zabýval?
Nikdy jsem ho neviděl, nikdy jsem s ním nemluvil. Jako zplnomocněná kontaktní osoba byl jeho syn. (Keith H. Ju, který působil jako kurátor otcových výstav, pozn. red.)

Milan Knížák hovoří o výstavě Through my Window fotografa AHAE. Na video odkazují stránky Ahae.com, na Youtube jej nahrál uživatel AhaePhotography 10. května 2014. 

Lidovky.cz: Výše zmíněný text a videozáznam, na němž hovoříte o Through my Window, doplňuje také váš otevřený dopis, v němž rezolutně odmítáte spekulace korejských médií, že výstava vznikla pouze na základě donace. Podobné články se však objevily i ve francouzských listech kvůli výstavě Ahae v Louvru... Můžete je tedy jednou provždy vyvrátit?
Tato otázka je zavádějící a vede k falešným závěrům. Všechny galerie na celém světě hledají donace. V anglosaských zemích žije většina galerií jen z donací. To ovšem neznamená, že svůj výběr řídí podle toho, kdo a jak platí, to by velmi brzy zkrachovaly, poněvadž by ztratily uměleckou prestiž. Samozřejmě, že NG získala z výstavy Ahae peníze nejen tím, že prostor a provoz výstavy byl z Ahae strany placen a série děl byla NG darována, ale nakonec jsme získali i finanční donaci, která byla plánována na publikační aktivity, které neměly s Ahae nic společného. (Jak byla nakonec využita, nevím, poněvadž jsem NG už nevedl.) Všechny peníze, které NG získala, jsou zaznamenány ve vyúčtování a lze se o tom kdykoliv přesvědčit. Jak to bylo v jiných galeriích, nevím, ale věřím, že podobně, poněvadž všechny velké evropské galerie fungují na podobných principech. Mé vztahy s korejskou stranou byly vždy seriózní a odmítám hledání senzace tam, kde není.

Lidovky.cz: Dopis není datován. Kdy vznikl a učinil jste v tomto smyslu ještě nějaká další prohlášení?
Ne. Jedná se jen o ty věci, o kterých víte.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Napsal jste, že Korea by měla být na lidi jako Ahae hrdá. Je jasné, že jste hovořil v prvé řadě o umění. Přesto: co soudíte o současném dění kolem jeho osoby?
Nevím, co dávají korejské úřady panu Ahae za vinu, a musím říct, že mě to ani příliš nezajímá. Honba za viníky, tzn. za každou cenu najít někoho, koho lze viditelně potrestat, je, bohužel, trend po celém světě. V dějinách umění je mnoho umělců, jejichž osudy byly velmi problematické, přesto je jejich dílo nezapomenutelné.

Lidovky.cz: Ju Pjong-una jste vyzdvihl také jako filantropa, jenž v „mnoha případech pomohl lidem přežít.“ Uvedl byste příklad?
Při práci na knize jsem se seznámil i s životem Ahae a vím, že charita a podpora sociálně slabých patřila k jeho základním aktivitám. Když došlo k výbuchu v pražské Divadelní ulici, tlumočil mi korejský velvyslanec, že Ahae chce poslat peníze obětem katastrofy. Jestli k tomu došlo, nevím.

Magdalena Slezáková

Autor

Magdalena Slezákovámagdalena.slezakova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!