6. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejhledanější muž světa před soudem. I po útoku v Paříži kouřil trávu, v Bruselu ho ‚pomstili‘

Kresba, na které je vyobrazen Salah Abdeslam v soudní síni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kresba, na které je vyobrazen Salah Abdeslam v soudní síni. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Salah Abdeslam byl před dvěma lety nejhledanějším mužem světa. Osmadvacetiletý džihádista byl považován za bezcitného teroristu i uplakaného zbabělce. V pondělí stanul před belgickým soudem za podíl na teroristických útocích z listopadu 2015, kdy skupina teroristů zaútočila v pařížských ulicích a klubu Bataclan. Hrozí mu až 20 let vězení.

Salah Abdeslam se narodil 15. září 1989 v Bruselu, přesto disponuje francouzským a marockým občanstvím. Jeho rodiče před přestěhováním žili v malé vesnici na severu Maroka.

Už v dětství se Salah skamarádil se svým sousedem z bruselské čtvrti Molenbeek, nyní nechvalně proslulé jako čtvrť radikálních muslimů. Ten soused se jmenoval Abdelhamid Abaaoud, také pocházel z Maroka a byl o dva roky starší. 

Belgičan Abdelhamid Abaaoud na vojenském záběru.

Belgičan Abdelhamid Abaaoud na vojenském záběru.

Svět ho nyní zná jako „mozek“ pařížských útoků. Abaaouda, neboli Umara Baldžíkího (abú Umara „Belgičana“) zabily francouzské speciální jednotky při razii v pařížské čtvrti Saint Dernis 18. listopadu 2015.

Podle dalších svědectví z dětství měl Abdeslam rád dvě věci: fotbal a motorky. Později si oblíbil poněkud dospělejší věci: kouření marihuany a pití piva. Mezi roky 2009–2011 pracoval Salah u bruselského dopravního podniku. Není jasné, zda tam skončil kvůli údajným velkým absencím nebo kvůli nějakému trestnému činu.

S bratrem měli bar

Konec v zaměstnání má zřejmě souvislost s ozbrojeným přepadením, kterého se do té doby drobný zlodějíček Salah dopustil v prosinci 2010. Se svým komplicem se pokusili dostat do garáže plné aut. Tím komplicem byl kamarád Abaaoud.

Je možné, že právě během společně strávených týdnů ve vězení Umar Baldžíkí svého souseda radikalizoval. Pokud k tomu došlo, tak to Salah Abdeslam mistrně skrýval, okolí to na něm nepoznalo. Od prosince 2013 se stal manažerem molenbeekského baru Les Béguines, který provozoval spolu s bratrem Ibrahimem – nyní mrtvým pařížským útočníkem. Většina zákazníků baru byla maghrebského původu.

Salah Abdeslam v soudní síni.
U soudu již od brzkých ranních hodin hlídkují policisté.

Politika bratry nezajímala, televizi nesledovali. „Oba bráchové byli mými kamarády. Hodně kouřili a pili, ale nebyli to radikálové,“ citovala agentura AFP molenbeekského přítele zvaného Jusuf.

Salah si také oblíbil kasina, hrál v nich nejen v Bruselu, ale i ve městě Breda. Čas také trávil na herních konzolích. Barové podnikání obou bratrů ukončila policie, když zjistila, že se zde ve velkém požívají drogy. Úřady bar zavřely, bratři jej několik týdnů před pařížskými útoky prodali.

Už v únoru 2015 oba bratry vyslýchala belgická policie. Příčinou nebyl jen bar, ale i podezřelá cesta Ibrahima do Turecka. V měsících před útokem ale více cestoval Salah. Řecko, Německo, Rakousko, Maďarsko – všechno země, přes které proudily miliony uprchlíků. Při svých cestách přivezl Salah patrně i detonátory a baterie použité v Paříži 13. listopadu 2015.

Přípravy na útok

Tři týdny předtím se ocitl na seznamu lidí podezřelých z terorismu, který vypracovala radnice v Molenbeeku. Salah měl tou dobou jiné starosti, plánoval velkou akci. Musel zamluvit dva pokoje v hotelu na pařížském předměstí Alfortville pro skupinku džihádistů. Policie tam později, mezi jinými věcmi, našla prázdné injekční stříkačky, pizzy i čokoládový dort.

Teroristé v hotelu pobývali dva dny před útoky. Kamery v okolí natočily Salaha s jiným radikálem Mohamedem Abrinim, ten později posloužil při útocích jako řidič. Salah kromě hotelového pokoje zařídil i jiné ubytování a pronájem aut. Najal mimo jiné černý Volkswagen Polo, který tři teroristé použili při útoku v klubu Bataclan.

Dalším pronajatým autem byl Seat, který útočníci použili při zabíjení ve francouzských ulicích před bary a restauracemi. Součástí těchto útoků byl i Salahův jednatřicetiletý bratr Ibrahim. Ten se nakonec odpálil pomocí sebevražedné vesty s výbušninami před barem Comptoir Voltaire cafe.

Diváci opouštějí fotbalový stadion

Diváci opouštějí fotbalový stadion

Stejným způsobem měl zemřít i Salah. Jak vypověděl před vyšetřovateli, měl se odpálit u fotbalového stadionu Stade de France. Jenže své vesty se zbavil a tím zradil své „bratry“ džihádisty. Vyšetřovatelům se podařilo vypátrat, že po útocích Salah ve 22.00 zakoupil SIM kartu a volal nejdřív do jednoho vězení a pak do Bruselu a požadoval, ať pro něj přijedou. Údajně do telefonu plakal.

Pak se toulal několik hodin pařížskými ulicemi. Ráno 14. listopadu se svět vzpamatovával ze šoku, obětí v Paříži bylo 130. V 7.00 Abdeslama vyzvedl společník Hamza Attou. Autem se pak vydali do Belgie, jel s nimi ještě Mohammed Amri. Trojici zadržela policie kousek za Paříží. V tu dobu se však ještě nevědělo nic o Salahově zapojení do útoků. Z auta se linul odér marihuany, důstojník nepředpokládal, že by ji kouřili teroristé. Trojici propustil. Až o 15 minut později k němu dorazily informace o Salahu Abdeslamovi.

Muž hledaný ve spojitosti s teroristickými útoky se jmenuje Abdeslam Salah.

Muž hledaný ve spojitosti s teroristickými útoky se jmenuje Abdeslam Salah.

V následujících dnech pobýval Abdeslam v Bruselu. Zda tam zůstal po celou dobu, není jasné. Tajné služby po několika týdnech od útoků uvedly, že „stopa vychladla, odcestoval zřejmě do Sýrie“. Jenže někteří experti spekulují, že tam nemohl, protože nesplnil svůj úkol a neodpálil se. V džihádistickém časopise Islámského státu Dabiq vyšla na konci ledna 2016 společná fotografická koláž devíti lidí zapojených do útoků. Všichni na fotografii jsou již mrtví, Salah na ní nebyl.

V tu dobu to vypadalo, že se po něm slehla země. Na jeho stopu přišli policisté v podstatě náhodou. Společný belgicko-francouzský tým se vydal v úterý prověřit jednu adresu v bruselské čtvrti Forest. Byt měl být opuštěný, několik týdnů odpojený od elektřiny a vody. Vyšetřovatele „přivítala“ palba z kalašnikova skrz dveře. Čtyři příslušníci týmu byli zraněni, včetně francouzské policistky.

Na místo se okamžitě sjely zásahové jednotky. Odstřelovač pak jednoho džihádistu – Alžířana Mohameda Bena Caeda – v bytě zabil. Dalším dvěma lidem se však podařilo uprchnout. Podle dostupných informací byl jedním z nich Abdeslam. Policisté v pátek oznámili, že jeho otisk prstu našli právě v onom bytě.

V pátek 17. března po 16. hodině spustila belgická policie v Molenbeeku obří razii. Podle nepotvrzených informací se tak stalo po tipu, který dostala. Speciální jednotky Salaha střelily do nohy a zadržely. Belgický prokurátor Eric Van der Sypt pak večer řekl, že se terorista nevzdal hned, ale události se odvíjely velmi rychle. Nebyl ani ozbrojený. Policie ho pak převezla do nemocnice.  Po 126 dnech na útěku došlo „nejhledanějšímu“ muži světa štěstí.

Snímky ze zásahu proti Salahu Abdeslamovi.

18.března 2016 v 19:22, příspěvek archivován: 05.února 2018 v 17:31

VIDEO: ??!Paris attacks suspect Salah #Abdeslam has reportedly been shot and wounded during an anti-terror raid in Brussels. https://t.co/5diElsVdDr

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

‼Paris attacks suspect Salah #Abdeslam has reportedly been shot and wounded during an anti-terror raid in Brussels. https://t.co/5diElsVdDr

O tři dny později varoval belgický ministr vnitra Jan Jambon veřejnost, že úspěch policistů může mít za následek odvetu teroristů, což se stalo hned následujícího dne. Útočníci Islámského státu zasáhli nejprve na bruselském letišti.

Portál listu Het Laatste Nieuws uvedl, že jedna nálož explodovala u přepážky společnosti American Airlines a druhá u Brussels Airlines. Podle portálu listu Le Libre byla v prostorách letiště objevena i třetí bomba. Před výbuchy byla podle svědků slyšet střelba a výkřiky v arabštině.

Další útok proběhl ve stanici metra Maalbeek. Sebevražedném atentátu zde podlehlo dalších šestnáct lidí. Celkem v Bruselu zahynulo 32 lidí a více než tři stovky byly zraněny. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Útok měl proběhnout ve Francii

Islamisté se podle prokuratury původně chystali spáchat nový teroristický útok ve Francii. Na jeho provedení jim ale už kvůli masivním zátahům a vyšetřování nezbyl čas. I proto jej uskutečnili tak rychle.

„Předpokládal jsem, že se něco podobného může stát, ale ne v tak velkém měřítku. Bylo to naplánováno velmi rychle,“ uvedl odborník na islámský terorismus Pieter Van Ostaeyen.

Salah Abdeslam v pondělí před belgickým soudem odmítl vstát, prý se cítil unaven. Na počátku dal obžalovaný prostřednictvím svého advokáta najevo, že si nepřeje, aby fotoreportéři pořizovali jeho snímky, a pak odmítl odpovídat na otázky. Prokurátorka požaduje pro Abdeslama za organizování teroristických útoků dvacet let vězení. 

Proces, který má trvat s výjimkou volné středy každý den až do pátku, provázejí výjimečná bezpečnostní opatření. Nad impozantní budovou z 19. století, kde se soud odehrává, přelétává vrtulník, přístupy střeží obrněné vozy a ozbrojenci.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.