Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejhorší masová střelba záhadou. Policie ukončila vyšetřování, proč bohatý důchodce zabil 58 lidí a 422 zranil, neví

Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | foto: https://twitter.com/breaking911

LAS VEGAS / PRAHA Čtyřiašedesátiletý důchodce Stephen Paddock si 25. září 2017 pronajal pokoj ve 32. patře Mandalay Bay v Las Vegas. O šest dní později, 1. října, měl v pokoji obrovský arzenál zbraní včetně 14 poloautomatických pušek AR-15 a osmi pušek AR-10. Z nich toho dne začal střílet do davu pod sebou sledujícího koncert. Paddock zastřelil 58 lidí a 422 jich zranil. Proč to udělal? Nikdo neví.

„Nešlo o žádnou konspiraci ani terorismus  a ani nebyl žádný druhý střelec,“ řekla v pátek policie v Las Vegas na tiskové konferenci k závěrům vyšetřování. Jaký byl však motiv dobře finančně zajištěného důchodce Paddocka? „To nevíme. Byl to v podstatě nezajímavý člověk, u kterého byly náznaky psychických problémů,“ popsal podle agentury AP šerif Joe Lombardo.

Účastníci festivalu prchají přes střelbou.

Účastníci festivalu prchají přes střelbou.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na podzim zveřejní psychologický profil vraha, který se zastřelil před tím, než do jeho pokoje vtrhla policie. Paddock nezanechal žádné vzkazy a zničil i svůj počítač.

Při nejhorší masové vraždě střelnou zbraní v dějinách USA použil Paddock pušky s namontovaným kontroverzním zařízením bump stock - které umožňuje z poloautomatické pušky udělat v podstatě automatickou. Paddock během 10 minut vystřelil více než 1100 střel.

Žena v šoku sedí na chodníku. Útok na festivalu si vyžádal nejméně 20 životů.
Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka.

Kromě 422 lidí se střelnými zraněními utrpělo dalších 429 lidí zranění kvůli panice, která v davu s 22 000 lidmi vypukla.

Vyšetřování odhalilo, že Paddock za dva roky před střelbou „rozházel“ 1,5 milionu dolarů, utrácel i v kasinech. V září 2015 měl na svých bankovních kontech 2,1 milionu dolarů. V září 2017 už to bylo „jen“ 530 tisíc dolarů. Podle policie byl Paddock gambler, který vsázel vysoké částky, v posledních letech se mu ale už nevedlo tak dobře, jako předtím.

Paddock za nákup zbraní dal téměř 95 000 dolarů.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!