3. srpna 2018 18:58, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejhorší masová střelba záhadou. Policie ukončila vyšetřování, proč bohatý důchodce zabil 58 lidí a 422 zranil, neví

Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu. | foto: https://twitter.com/breaking911

LAS VEGAS / PRAHA Čtyřiašedesátiletý důchodce Stephen Paddock si 25. září 2017 pronajal pokoj ve 32. patře Mandalay Bay v Las Vegas. O šest dní později, 1. října, měl v pokoji obrovský arzenál zbraní včetně 14 poloautomatických pušek AR-15 a osmi pušek AR-10. Z nich toho dne začal střílet do davu pod sebou sledujícího koncert. Paddock zastřelil 58 lidí a 422 jich zranil. Proč to udělal? Nikdo neví.

„Nešlo o žádnou konspiraci ani terorismus  a ani nebyl žádný druhý střelec,“ řekla v pátek policie v Las Vegas na tiskové konferenci k závěrům vyšetřování. Jaký byl však motiv dobře finančně zajištěného důchodce Paddocka? „To nevíme. Byl to v podstatě nezajímavý člověk, u kterého byly náznaky psychických problémů,“ popsal podle agentury AP šerif Joe Lombardo.

Účastníci festivalu prchají přes střelbou.

Účastníci festivalu prchají přes střelbou.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na podzim zveřejní psychologický profil vraha, který se zastřelil před tím, než do jeho pokoje vtrhla policie. Paddock nezanechal žádné vzkazy a zničil i svůj počítač.

Při nejhorší masové vraždě střelnou zbraní v dějinách USA použil Paddock pušky s namontovaným kontroverzním zařízením bump stock - které umožňuje z poloautomatické pušky udělat v podstatě automatickou. Paddock během 10 minut vystřelil více než 1100 střel.

Žena v šoku sedí na chodníku. Útok na festivalu si vyžádal nejméně 20 životů.
Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka.

Kromě 422 lidí se střelnými zraněními utrpělo dalších 429 lidí zranění kvůli panice, která v davu s 22 000 lidmi vypukla.

Vyšetřování odhalilo, že Paddock za dva roky před střelbou „rozházel“ 1,5 milionu dolarů, utrácel i v kasinech. V září 2015 měl na svých bankovních kontech 2,1 milionu dolarů. V září 2017 už to bylo „jen“ 530 tisíc dolarů. Podle policie byl Paddock gambler, který vsázel vysoké částky, v posledních letech se mu ale už nevedlo tak dobře, jako předtím.

Paddock za nákup zbraní dal téměř 95 000 dolarů.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky