Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak změní Kavanaugh Ameriku? Nejvyšší soud bude nejkonzervativnější od roku 1937

Svět

  17:28
Washington/Praha - V sobotu složil ve Spojených státech amerických přísahu nový soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh. Nahradil tak ve funkci po třiceti letech Anthonyho Kennedyho, který byl po velkou část svého působení u Nejvyššího soudu pomyslným jazýčkem na vahách, tedy středním hlasem mezi konzervativními a liberálními soudci. Nyní se situace mění. Nejvyšší soud bude podle některých názorů nejkonzervativnější za posledních 80 let.

Soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh. foto: ČTK

Kavanaugh se stal soudcem Nejvyššího soudu USA. Muž viněný ze sexuálních útoků složil přísahu

Třiapadesátiletý Brett Kavanaugh pravděpodobně změní tvář amerického Nejvyššího soudu. Sám je odborníky považován za výrazně konzervativního soudce, čímž se zásadně změní počty v tomto americkém orgánu.

Zatímco dosud zde byli čtyři liberální a čtyři konzervativní soudci doplnění jedním názorově neutrálním, nyní budou rozhodovat čtyři liberální a pět konzervativních soudců. Ne nečekanou zajímavostí je, že všechny liberální soudce jmenovali prezidenti z demokratické strany a všechny konzervativní soudce prezidenti od republikánů. Kavanaugh s v souladu s touto tradicí plně podporuje současný prezident za republikány Donald Trump.

06.října 2018 v 22:15, příspěvek archivován: 07.října 2018 v 15:29

I applaud and congratulate the U.S. Senate for confirming our GREAT NOMINEE, Judge Brett Kavanaugh, to the United States Supreme Court. Later today, I will sign his Commission of Appointment, and he will be officially sworn in. Very exciting!

Jak boje o Kavanaugha ovlivní volby do Kongresu

Republikáni mohou z dopadů tahanic kolem Kavanaugha vytěžit hlavně krátkodobě. Urputná snaha demokratů za každou cenu znemožnit soudcovo schválení totiž odradila některé příznivce této strany.

Proti demokratům se obrátila také snaha svézt se na vlně kampaně MeToo bojující proti sexuálnímu obtěžování žen, vše se navíc opíralo o nevěrohodné svědectví Kavanaughovy dávné spolužačky Christine Fordové.

Tyto změny nálad by mohly vést k přeskupení volebních sil, které byly až dosud podle průzkumů spíše na straně demokratů usilujících o získání ztracené většiny v obou komorách Kongresu.

Demokratům může naproti tomu pomoci jejich zarytý odpor vůči soudci s problematickou minulostí především přilákat nové voličky. Strana, která již byla pro ženy hlavní volbou, by mohla získat i dosavadní umírněné republikánky, neboť proměnila schvalování Kavanaugha v boj za důstojnost žen.

Podle deníku New York Times se tak Nejvyšší soud stane nejkonzervativnějším od roku 1937, tedy za více než 80 let. „Bude to extrémně konzervativní Nejvyšší soud. I kdyby nebyl Trump znovu zvolen a místo něj nastoupil demokrat, tak se to nezmění,“ uvedla pro deník politoložka a profesorka práva Tracey Georgeová. Soud bude navíc rozdělen do dvou názorově vyhraněných skupin, což podle odborníků odráží i rozdělenost americké společnosti.

Soudci amerického Nejvyššího soudu jsou navíc do funkce jmenováni na doživotí. Ačkoliv mohou  rezignovat, odejít do důchodu nebo být odvoláni skrze impeachement, i tak je důležitým faktem, že konzervativní soudci ve funkci jsou momentálně výrazně mladší než soudci liberální – dvěma z nich je totiž přes 80 let, zatímco všem konzervativním soudcům je méně než 70 let včetně. Konzervativní soudci v tomto počtu tedy budou ve funkci pravděpodobně déle než soudci liberální.

Kennedyho v pozici jazýčku na vahách nahradí Roberts

Podle analýz serveru FiveThirtyEight bude novým vyvažujícím hlasem v Nejvyšším soudu John Roberts, šedesátitříletý soudce jmenovaný v roce 2005 na návrh George Bushe. Ačkoliv je Roberts podle serveru Vox v posledních letech méně konzervativní než byl dříve, stále je více konzervativní než byl Kennedy. I proto se názorově Nejvyšší soud posune z lehce liberální pozice do konzervativního pole.

Sám Kavanaugh navíc může jednotlivá rozhodnutí ovlivnit nejen změněným poměrem sil, ale i svými osobními názory. Kavanaugh je aktivním katolíkem a odpůrcem například stejnopohlavních sňatků. V otázce potratů Kavanaugh podle serveru Newsweek uvedl, že ačkoliv mají ženy právo volby, existuje i řada různých rozumných ochran, které nevyžadují tak velký zásah.

06.října 2018 v 22:14, příspěvek archivován: 07.října 2018 v 15:30

My rage will not extinguish my hope, it will only organize it. #BelieveWomen #BelieveSurviviors https://t.co/t94LR0V6Xf

Skvrna na Kavanaughově pověsti

Když se Kavanaugh dostal na užší seznam soudců, kteří by mohli nahradit Anthonyho Kennedyho v Nejvyšším soudu, Christine Fordová zveřejnila v deníku Washington Post svůj příběh. Podle něj ji měl v 80. letech Kavanaugh sexuálně napadnout, když byli na střední škole.

K tomuto obvinění se později přidaly i příběhy Deborah Ramirezové a Julie Swetnickové. Ramirezová uvedla, že jí Kavanaugh ukázal penis po jedné párty na vysoké škole. Swetnicková řekla, že Kavanaugh na vysoké škole záměrně opíjel dívky, aby mu podlehly.

Kavanaugh všechna obvinění popřel.

Z hlediska ochrany životního prostředí nový soudce Nejvyššího soudu tvrdí, že agentury jako je například americká EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), by neměly prosazovat to, co považují za interpretaci své vlastní vůle, respektive že soudci by jim s tím neměli pomáhat. V minulosti podle neziskové organizace EarthJustice Kavanaugh v 16 z 18 případů nepodpořil omezení znečišťování vody a vzduchu.

Proti zvolení vystoupila DeGenersová, Carrey i Milanová

Podle serveru Newsweek Kavanaugh odmítá také regulaci vlastnictví zbraní. V minulosti například odmítl zákaz poloautomatických zbraní, protože je podle něj řada občanů „používá pro sebeobranu doma, lov a další zákonná využití“. I v tomto směru by Kavanaugh mohl převážit pomyslnou váhu a společně se soudci Thomasem Clarencem a Neilem Gorsuchem smést ze stolu řadu omezení vlastnictví zbraní.

Na Kavanaughovo zvolení soudcem Nejvyššího soudu reagovala celá řada lidí nejen na sociálních sítích. Ellen DeGeneresová například poděkovala Christine Fordové, ženě, která zveřejnila svůj příběh toho, že ji Kavanaugh sexuálně napadl.

06.října 2018 v 22:33, příspěvek archivován: 07.října 2018 v 15:29

This tweet is for Dr. Ford. You put yourself through so much and I want you to know it wasn’t in vain. You started a movement and we’ll see it through. If they won’t listen to our voices, then they’ll listen to our vote.

Senátoři mají zprávu FBI o Kavanaughovi. Trump za ním stoprocentně stojí

„Začala jsi hnutí. Pokud nebudou poslouchat naše hlasy, budou poslouchat naši volbu,“ uvedla americká komička na Twitteru. Fordové poděkoval na Twitteru i herec Jim Carrey. Proti Kavanaughovi na stejné sociální síti vystoupila i herečka Alyssa Milanová.

K volbě se vyjádřil i americký prezident Donald Trump, který Kavanaugha na post navrhl. Ten uvedl, že tleská americkému Senátu za potvrzení nominace. Oslavovali i další členové Republikánské strany. Například předsedkyně Národní republikánské komise (National Republican Committee) Rona McDanielová podle serveru Vox uvedla, že Kavanaugh bude „skvělý přídavek“ do Nejvyššího soudu.

Autor: