Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pandemický sex v Británii? V každé části platí jiná pravidla, Velšané mohou mít ‚rozšířenou domácnost‘

Koronavirus v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Londýně. | foto: Reuters

Londýn/Praha Po úpravách v britských restrikcích, jež v nedávné době nabraly na síle se zvyšujícím se počtem nakažených koronavirem, se nyní mohou milenecké páry, které nežijí společně v jedné domácnosti, potkat a mít pohlavní styk. Vášnivé okamžiky ale svazuje spousta doporučení, navíc pravidla se liší i podle toho, kde se právě nacházíte. Návrat k nespoutanému sexuálnímu životu tak Británii v blízké době zatím nečeká.

Britská nadace Terrence Higgins Trust zaměřující se na sexuální a HIV problematiku v srpnu vydala doporučení, v němž říká, že lidé by se během pohlavního styku měli vyhnout líbání, vybírat takové pozice, při kterých nejsou dvojice k sobě otočeny obličeji a mít nasazenou ochranu úst a nosu. Zástupci nadace nyní říkají, že tyto rady platí vesměs nadále.

„Váš nejlepší sexuální partner během pandemie covidu-19 jste vy sám nebo někdo uvnitř vaší domácnosti. Masturbace, sexuální hračky či sex přes telefon nebo internet jsou ty nejbezpečnější způsoby, které doporučujeme,“ uvedla nadace. „Je však nereálné žádat všechny, aby se na nekonečně dlouho zřekli sexu, ať už v dlouhodobých vztazích, či nikoliv. Pokud tedy máte sex s lidmi mimo vaši domácnost, je důležité alespoň omezit počet partnerů,“ pokračuje nadace v radách.

V Anglii je nyní povoleno setkat se kvůli sexu mezi partnery, ale příležitostný sex je stále zakázán. V rizikových oblastech, jako je Birmingham nebo části Velkého Manchesteru, jsou sociální návštěvy lidí mimo domácnost zakázány úplně. Návštěvy domácností nejsou povoleny ani ve Skotsku, ale páry, které nežijí společně, tam mají výjimku. Ve Walesu je zase možné založit tzv. „rozšířenou domácnost“, což v praxi znamená, že máte povoleno setkávat se uvnitř a mít fyzický kontakt. Celý koncept však rozmělňuje fakt, že pokyny se vztahují na „navázané“ vztahy, i když není zcela jasné, co se tím myslí.

Virus ve spermatu

Užívání dezinfekce při styku je taktéž doporučováno, každopádně po skončení jakýchkoliv praktik radí odborníci umýt si ruce - a to alespoň po dobu 30 sekund. „Pokud se budete navzájem dotýkat vašich genitálií, je pravděpodobné, že se budete současně i líbat - a víme, že virus se přenáší i slinami,“ řekl v březnu pro rádio 1 Newsbeat spadající pod BBC doktor Alex George.

George dodává, že virus byl nalezen také ve spermatu a exkrementech, a proto by lidé měli i při orálním sexu používat kondomy, aby riziko přenosu minimalizovali. Jak ale uvádějí například odborníci z Kliniky Mayo, americké neziskové organizace působící jako mezinárodně uznávané vzdělávací centrum, šlo o nález viru ve spermatu nakažených lidí. Zatím neexistuje žádný důkaz, že by byl covid-19 pohlavně přenosnou chorobou.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...