14. května 2017 10:55, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhrála podle odhadů kancléřčina CDU

Volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhrála podle odhadů kancléřčina CDU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhrála podle odhadů kancléřčina CDU. | foto: ČTK

BERLÍN Volby v nejlidnatější německé zemi - Severním Porýní-Vestfálsku - v neděli vyhráli podle odhadů veřejnoprávní televize ARD poměrně jasně křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií. Dosavadní vláda sociálních demokratů a Zelených tak v tomto velkém západoněmeckém regionu končí. Hlasování ve spolkové zemi, která má téměř 18 milionů obyvatel, bylo svým způsobem generálkou před parlamentními volbami v září.

Křesťanskodemokratické unii (CDU) upřesněný odhad výsledků přisoudil 34,3 procenta hlasů, zatímco sociální demokracii (SPD), která byla dlouho favoritem voleb, 30,6 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o osm procentních bodů, SPD více než osm procentních bodů ztratila. Jde o její vůbec nejhorší poválečný výsledek v této spolkové zemi, která je jinak její tradiční baštou.

V zemském sněmu v Düsseldorfu zasednou ještě svobodní demokraté (FDP) se 12,2 procenta, Zelení se 6,1 procenta a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,7 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 zemských sněmů. Na hranici vstupu do zemského parlamentu je Levice s pěti procenty, ze sněmu jistě vypadnou Piráti s 1,1 procenta.

Novou vládní koalici bude podle všeho sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Populární politička jen několik minut po uzavření volebních místností oznámila odchod z čela SPD v Severním Porýní-Vestfálsku. Končí i ve funkci místopředsedkyně strany na celoněmecké úrovni.

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, jenž v lednu ve straně vzbudil obrovské naděje, které se ale zatím nepodařilo proměnit ve volební výsledky, nedělní výsledek označil za jasnou porážku. „Je to těžký den pro SPD i pro mě osobně,“ prohlásil. Média už volby označují za katastrofu pro sociální demokraty.

V Severním Porýní-Vestfálsku může nyní vzniknout buď velká koalice CDU a SPD, nebo koalice CDU, FDP a Zelených, do které se ale Zeleným zatím příliš nechce. Třetí možností je koalice CDU a FDP, která by měla většinu, pokud se nakonec do zemského sněmu nedostane Levice. Lídr CDU Laschet se už nechal slyšet, že chce jednat se všemi demokratickými stranami.

Výsledek znamená, že sociální demokraté letos na zemské volby s CDU prohrávají nečekaně už 0:3, což nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz