13. července 2018 16:54, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedný útočník zabil v Pákistánu nejméně 128 lidí. Terčem bylo předvolební shromáždění

Útok měl zřejmě návaznost na blížící se volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok měl zřejmě návaznost na blížící se volby. | foto: ČTK

Kvéta (Pákistán) Nejméně 128 mrtvých si v pátek vyžádal sebevražedný pumový útok, jehož terčem bylo předvolební shromáždění v pákistánské provincii Balúčistán na jihozápadě země. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. Dalších 45 lidí bylo při útoku zraněno. Předchozí informace uváděly, že terčem sebevraha byl konvoj jednoho z kandidátů. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

K útoku, který je nejkrvavější za poslední rok, se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS), který ale neposkytl žádné podrobnosti ani důkazy svého tvrzení.   Pátečné útok je druhým nejtragičtějším v Pákistánu za posledních pět let.

Útok se odehrál v provincii Balúčistán ve městě Mastung, ležícím asi 40...
Volby se v Pákistánu budou konat 25. července.

Další tragické útoky v Pákistánu za posledních 5 let

  • 149 obětí - Při útoku ozbrojenců Tálibánu na školu v Péšávaru bylo 16. prosince 2014 zabito 149 lidí, mezi nimi 132 školáků.
  • 93 obětí - Nejméně 93 lidí zahynulo a 130 dalších utrpělo zranění při sebevražedném pumovém útoku, jímž byla 8. srpna 2016 zasažena nemocnice v jihopákistánské Kvétě.
  • 90 obětí - Při sebevražedném pumovém útoku 16. února 2017 v zaplněné súfistické svatyni v jižním Pákistánu zemřelo nejméně 90 lidí, 150 dalších bylo zraněno.
  • 78 obětí - Nejméně 78 lidí bylo 22. září 2013 zabito a na 130 zraněno při pumovém útoku dvou sebevražedných atentátníků před kostelem v Péšávaru na severozápadě Pákistánu.

Útok v Balúčistánu se stal ve městě Mastung, ležícím asi 40 kilometrů od provinční metropole Kvéty. Terčem útoku byl kandidát na poslance, který byl při výbuchu v kritickém stavu, a v nemocnici svým zraněním podlehl.

V Pákistánu panuje zvýšené kvůli pátečnímu návratu bývalého premiéra Naváze Šarífa a jeho dcery z exilu v Británii. Šarífa loni sesadil z funkce Nejvyšší soud a před týdnem byl v nepřítomnosti shledán vinným z korupce, hrozí mu až deset let vězení

Očekává se, že se Šaríf odvolá a požádá o propuštění na kauci. Kolem Láhauru, kde přistálo letadlo s Šarífem, platí přísná bezpečností opatření kvůli tisícovým shromážděním, která pořádají jeho stoupenci, informovala agentura Reuters.

Návrat Šarífa a jeho dcery, která byla rovněž v nepřítomnosti odsouzena k sedmi letům vězení, může otřást klidem v zemi před volbami vypsanými na 25. července. Předvolební kampaň už nyní provázejí obvinění, že mocná pákistánská armáda za scénou tahá za nitky ve prospěch slavného kriketového hráče Imrana Chána a jeho Hnutí za spravedlnost. Chán označuje Šarífa za „zločince, který si nezaslouží žádnou podporu“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz