29. prosince 2017 2:51, aktualizováno  8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohnivé peklo krotilo 170 hasičů. Nejméně 12 mrtvých a mnoho zraněných při požáru v New Yorku

Hasiči FDNY v Bronxu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči FDNY v Bronxu. | foto: FDNY

NEW YORK / PRAHA Při požáru pětipatrového obytného domu v newyorské čtvrti Bronx zahynulo podle starosty Billa de Blasia nejméně 12 lidí. Další nespecifikovaný počet lidí je zraněn, čtyři lidé v kritickém stavu bojují o život. Díky rychlé reakci hasičů FDNY se podařilo zachránit mnoho životů, uvedl starosta.

29.prosince 2017 v 02:34, příspěvek archivován: 29.prosince 2017 v 03:03

VIDEO: FDNY crews are currently battling a four-alarm fire at a residential building in the Bronx. The FDNY says at least 15 people are being evaluated for injuries. https://t.co/QpBQh5WoLA

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

FDNY crews are currently battling a four-alarm fire at a residential building in the Bronx. The FDNY says at least 15 people are being evaluated for injuries. https://t.co/QpBQh5WoLA

Požár v pětipatrové budově nedaleko bronxské zoo vypukl během mrazivého čtvrtečního večera v 18:51 místního času (pátek 00:51 SEČ). Během chvilky se oheň rozšířil po celé budově. Hasiči museli nakonec vyhlásit nejvyšší možný - pátý stupeň poplachu a sjely se jednotky z celého města. Celkem zasahovalo přes 170 hasičů.

Starosta New Yorku Bill de Blasio a šéf newyorských hasičů Daniel Nigro...

Starosta New Yorku Bill de Blasio a šéf newyorských hasičů Daniel Nigro (vlevo)..

Na místo zamířil i starosta New Yorku Bill de Blasio. Ten označil požár jako nejtragičtější v dějinách města za posledních mnoho let. „Díky FDNY a dalším záchranářům za jejich statečnou a rychlou akci. A díky nemocnicím SBH a Jacobi Medical Center za jejich snahu o záchranu životů zraněných,“ řekl starosta.

29.prosince 2017 v 05:21, příspěvek archivován: 29.prosince 2017 v 05:28

Tonight in the Bronx we've seen the worst fire tragedy in at least a quarter of a century. It is an unspeakable tragedy, and families have been torn apart. https://t.co/0kCFMzxt79

„Na tragické události jsme zvyklí, ale ztráta 12 životů s námi otřásla. Díky hrdinství našich hasičů se podařilo zachránit dalších 12 lidí. Požár vypukl v 1. patře, pak se rychle rozšířil. Lidé umírali v různých patrech, věk obětí je od jednoho roku do padesáti,“ uvedl šéf FDNY Daniel Nigro.

Dům, ve kterém je dvacet bytů, neprošel v poslední době žádnou velkou rekonstrukcí, proto se na něj nevztahují přísné protipožární předpisy, jako je například vybavení automatickým hasicím systémem.

Kouř stoupající z hořící budovy v Bronxu.
Hasiči FDNY na místě tragického požáru.

Podle svědka Xanrala Collinse zřejmě při požáru zemřely i malé děti. „Do budovy se snažil dostat muž, ale nešlo. Pak křičel: moje děti jsou mrtvé,“ popsal pro NY Post.

S tragickým požárem se potýkala v noci i indická Bombaj. Nejméně 15 lidí zemřelo a dalších 50 utrpělo zranění při nočním požáru ve vícepodlažním obchodním centru v Bombaji. Mezi mrtvými je 11 žen, napsala agentura AP. S plameny bojovalo více než pět hodin osm hasičských vozů, příčina požáru zatím jasná není.

V budově, která se nachází v bývalé průmyslové zóně v centru Bombaje, je několik luxusních restaurací. Oheň propukl v ranních hodinách místního času v jedné z restaurací v nejvyšším patře a následně se rozšířil i do ostatních podlaží.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz