Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Devět horolezců zemřelo při výstupu na himalájský vrchol. Jejich tábor zasáhla sněhová bouře

Svět

  8:32aktualizováno  13:05
KÁTHMÁNDÚ - Noční sněhová bouře v centrální části Nepálu si vyžádala životy devíti horolezců, jejichž cílem byl výstup na 7193 metrů vysokou horu Gurja Himal. Bouře zcela zničila tábor expedice, kterou tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští vůdci. S odvoláním na místní úřady to v sobotu napsala agentura AFP, zprávu pak potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí. Jde o nejhorší incident v Himálaji od laviny, která v roce 2015 zabila 18 lidí pod Mount Everestem.

Pohled na Himálaje. foto: www.radekjaros.cz

Mezi oběťmi je podle médií také zkušený jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dnů.

Jeho expedice tábořila pod Gurja Himal v nadmořské výšce 3500 metrů a čekala na lepší počasí, které by umožnilo pokračovat ve výstupu. Společnost Trekking Camp Nepal, která expedici zorganizovala, uvedla, že za Jihokorejci vyslala pátrací skupiny poté, co o nich nedostala po 24 hodin žádné zprávy. Záchranáři poté během soboty identifikovali těla všech devíti členů skupiny.

„Vysokohorskou expedici pěti Jihokorejců a čtyř cizinců zasáhl v základním táboře při výstupu na horu Gurja prudký vítr, spadli ze strmého svahu a zahynuli,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

Těla zatím nebylo možné vyzvednout

„Bouře všechno odnesla, stany uletěly. Na pokračování v pátrání je nyní příliš zimní počasí,“ řekl AFP pilot záchranářské helikoptéry. Té se zatím nepodařilo přistát přímo u zničeného tábora a těla obětí tak dosud nebylo možné vyzvednout. Tábor je od nejbližší vesnice vzdálen nejméně den chůze a na místě panují nepříznivé povětrnostní podmínky. Nepálské ministerstvo turismu informovalo, že pod Gurja Himal odpoledne zamířila další helikoptéra, není však jisté, že bude schopna přistát.

Výstupy na Gurja Himal jsou podle AFP raritou: Od prvního výstupu v roce 1969 vrchol zdolaly jen tři desítky dobrodruhů. Hora se nachází vedle sedmého nejvyššího štítu světa Dhaulágirí přibližně 200 kilometrů západně od nepálské metropole Káthmándú. Jihokorejská expedice údajně chtěla vrchol dobýt novou výstupovou cestou.

Smrt devíti horolezců představuje nejhorší tragédii v Himálaji od roku 2015, kdy lavina vyvolaná zemětřesením zasáhla tábor pod Mount Everestem a zabila 18 lidí. O rok dříve rovněž v důsledku laviny zahynulo na nejvyšší hoře světa 16 nosičů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.