23. května 2017 16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejmladší obětí manchesterského útoku je osmiletá holčička. Zraněných je nejméně 12 dětí

Osmiletá Saffie Rose Roussosová, nejmladší oběť teroristického útoku v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmiletá Saffie Rose Roussosová, nejmladší oběť teroristického útoku v... | foto: AP

MANCHESTER/PRAHA Britská média zveřejnila identity tří obětí teroristického útoku v Manchesteru. Nejprve oznámila, že svým zraněním po výbuchu podlehla osmnáctiletá Georgina Callanderová. O několik hodin později vyšlo najevo, že druhou potvrzenou a zároveň nejmladší obětí byla osmiletá Saffie Rose Roussosová. Domů se nevrátil ani 26letý John Atkinson.

Osmiletá Roussosová byla na koncertě se svojí matkou Lisou a starší sestrou Ashlee Bromwich. Podle britského listu The Guardian jsou obě v péči lékařů v jedné z manchesterských nemocnic.

„Saffie byla jednoduše krásná malá holčička v každém ohledu. Všichni ji milovali a na její laskavost nezapomeneme,“ řekl britskému deníku ředitel školy v Tarletonu, kterou malá dívka navštěvovala, Chris Upton. Dodal, že je zprávami o jejím osudu šokován. „Láme mi srdce představa, že někdo může jít na koncert a už se nevrátit domů,“ popsal své pocity.

„Jsem tak nadšená, že tě zítra uvidím!“ S těmito slovy se radovala v neděli na sociální síti Twitter osmáctiletá Georgina Callanderová na adresu mladé americké zpěvačky Ariany Grand, jejíž koncert ji čekal další den v Manchesteru.

23.května 2017 v 13:39, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 16:30

Tributes paid to 18-year-old "Ariana Grande superfan" Georgina Callander - first of 22 Manchester victims named https://t.co/lqUtY17BA5 https://t.co/Sc0xrxrbPF

Domů, do asi 40 kilometrů vzdáleného města Chorley, se tato studentka druhého ročníku oboru zdravotní a sociální péče už ale nevrátila.

Osmnáctiletá Georgina byla první obětí, jejíž totožnost v úterý britské úřady zveřejnily. Ostrovní média záhy poté obletěl snímek, který ji zachycuje před dvěma lety po boku jejího idolu. Skalní fanynka americké zpěvačky sledovala koncert v jedné z prvních řad. Několik záběrů ze show stihla ještě přímo během ní nahrát na sociální sítě.

Zhruba o půl jedenácté večer, když představení skončilo a pořadatelé rozsvítili, se zřejmě začala spolu s dalšími návštěvníky trousit k východu, kde ji zastihla exploze. Jedna z blízkých kamarádek Georginy řekla londýnskému deníku Evening Standard, že dívka zemřela později v nemocnici, kde s ní byla i její matka.

„Nejhlubší soucit a modlitby od nás míří ke všem Georgininým přátelům, její rodině a všem, které nějak zasáhla její smrt,“ uvedla v prohlášení k tragédii Runshaw College, škola, kterou Callanderová navštěvovala.

Smrtonosné šrouby a matice

Mezi ty, kteří se již z koncertu v manchesterské aréně nevrátí, patří i 26letý John Atkinson. Fanoušek popové zpěvačky z asi 13 kilometrů vzdáleného Radcliffu byl zrovna rovněž na odchodu z haly, když se ozvala exploze, která ho zasáhla. Jeho smrt potvrdila rodina a přátelé.

Mladý muž se dost možná jen snažil vyhnout davům valícím se z koncertní haly a prodrat se ven co nejdříve. Tak jako další z návštěvnic Abby Mullenová. Ta na sociální síti Facebook uvedla, že se z koncertu vytratila krátce před koncem, aby se vyhnula návalu u východů a frontám na taxi. Cestou ven z haly se prý exploze ozvala jen pár metrů před ní.

Truchlíme, ale zůstáváme silní, říká jeden z nápisů v Manchesteru.
Osmnáctiletá Georgina Callanderová zemřela během teroristického útoku v...

Svědci popisovali, že řadu návštěvníků koncertu zasáhly šrouby a matice, které zjevně útočník napěchoval do nálože, aby zranil co nejvíce lidí. Mezi několika desítkami raněných jsou i dospělí, kteří se chystali vyzvednout své děti a příbuzné. List Manchester Evening News uvedl, že mezi 59 zraněnými je dvanáct dětí mladších 16 let.

Výbuch podle 17leté Ellie Wardové tak zasáhl také jejího dědečka, zatímco čekal na ni a její kamarádku, až vyjdou z koncertu. Jak uvedla pro list The Guardian, zasáhlo ho padající sklo, když stál u stánku s s fanouškovskými předměty v chodbě pod tribunou.

Polské ministerstvo zahraničí po teroristickém útoku v anglickém Manchesteru pohřešuje dvojici polských občanů. Na Twitteru o tom informoval zpravodaj tiskové agentury PAP. Identifikace 22 mrtvých a desítek zraněných dosud neskončila, výčet podle národností také není znám. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by útok postihnul i české občany.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz