Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejmladší vězeň Guantánama je na svobodě. Složil kauci

Omar Khadr ve čtrnácti letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omar Khadr ve čtrnácti letech. | foto: Wikimedia

OTTAWA Kanadský odvolací soud ve čtvrtek i přes odpor vlády propustil na kauci Kanaďana Omara Khadra, který si odpykával osmiletý trest za zločiny během války v Afghánistánu. Informovala o tom stanice CBC.

Server lidovky.cz přinesl minulý týden příběh Omara Khadra ve velkém článku.

Khadr, kdysi nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo na Kubě, tvrdí, že se k zločinům, za které byl odsouzen, doznal, aby se dostal z amerického vězeňského zařízení. Proti odsuzujícímu verdiktu se odvolal, na nový rozsudek tak po 13 letech za mřížemi vyčká na svobodě.

Nyní osmadvacetiletý Khadr byl v Afghánistánu dopaden v roce 2002, kdy mu bylo 15 let, a následně byl převezen na základnu Guantánamo. Po dohodě s vyšetřovateli se v roce 2010 přiznal k pěti válečným zločinům, mimo jiné k zabití amerického vojáka ze zvláštních jednotek. Za to byl v Kanadě odsouzen k osmi letům vězení, které si ve vlasti začal odpykávat po převozu v roce 2012. Na Guantánamu tak strávil deset let.

Zraněný Omar Khadr v péči amerických mediků.

Zraněný Omar Khadr v péči amerických mediků.

Kanadská vláda, která se snažila kauci do poslední chvíle znemožnit, tvrdila, že propuštění může zkomplikovat dosavadní praxi vydávání vězněných kanadských občanů do vlasti, případně takové repatriace napříště zcela znemožnit. Také uváděla, že Khadr představuje bezpečnostní hrozbu, proto by měl až do nového verdiktu soudu o vině zůstat za mřížemi.

Soud ve čtvrtek nicméně konstatoval, že Khadrova prozatímní svoboda bezpečnost kanadské společnosti nehrozí a že rovněž nepoškodí žádné mezinárodní závazky země.

Khadr, jehož rodinu pojily podle stanice BBC vazby na někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, prohlašuje, že nikdy nikoho nezabil a že se přiznal jen kvůli repatriaci. Zároveň ale uznal, že jeho minulost byla komplikovaná a ne vždy příkladná.

S kaucí v rámci Khadrova odvolání souhlasil soud letos v dubnu, konečný verdikt byl ale vynesen dnes. Součástí podmínek je, že Khadr musí nosit sledovací náramek a musí bydlet u svého právního zástupce Dennise Edneye.

Terorista Omar Khadr během věznění v Kanadě.

Terorista Omar Khadr během věznění v Kanadě.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!