Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejnenáviděnější muž USA je za mřížemi. Nabízel peníze za vlasy Hillary Clintonové

Svět

  13:49
BROOKLYN - Kontroverzní americký podnikatel Martin Shkreli je zpět za mřížemi. Během stíhání za podvod investorů a okrádání vlastní firmy, za nějž mu hrozí 20 let vězení, byl propuštěn z vazby na kauci. Poté, co však na internetu vyzýval k ustřižení vlasů bývalé kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové, vyhodnotil soud jeho chování jako porušení podmínek.

Hillary Clintonová foto: Reuters

Martin Shkreli je u nás možná jméno docela neznámé. V zámoří však budí silné negativní emoce. Shkreli je totiž odpovědný za navýšení ceny léku, který využívají například lidé nakažení AIDS a může doslova zachránit život, o 5000 procent, za což získal nelichotivou přezdívku nejnenáviděnější muž Ameriky. Příští měsíce nejspíš stráví za mřížemi, protože na Facebooku nabízel pět tisíc dolarů tomu, kdo ustřihne vlasy Hillary Clintonové, píše server The New York Times.

Bývalý vedoucí pracovník ve farmaceutickém průmyslu  zde počká na verdikt v kauze podvodů, za něž mu hrozí až dvacetiletý trest. Po zaplacení kauce v hodnotě pěti milonů dolarů byl v poslední době stíhán na svobodě. Podle obžaloby podvedl investory ve svých investičních fondech a okrádal svoji bývalou farmaceutickou firmu Retrophin, aby financemi z této firmy vyplatil investorům zpět peníze. Soud by měl proběhnout začátkem příštího roku.

Zdražil lék na AIDS o 5000 procent, teď nejnenáviděnější muž USA může skončit za mřížemi

Federální soudce jeho kauci zrušil poté, co vyšlo najevo, že na Facebooku nabízel lidem ve dvou příspěvcích pět tisíc dolarů, když ustřihnou pramen vlasů Hillary Clintonové během cesty po USA, na které propagovala svou knihu.

Martin Shkreli a jeho obhájce Benjamin Brafman.

Během soudního slyšení odůvodnila verdikt soudkyně Kiyo A. Matsumotová tím, že Shkreliho příspěvky mohou znamenat reálnou hrozbu. „Jedná se o výzvu k útoku za finanční odměnu. Na to se ochrana prvního dodatku ústavy nevztahuje,“ řekla Matsumotová v narážce na argument, že příspěvky na sociálních sítích se vztahují na svobodu projevu garantovanou americkou ústavou.

Obhájce: Byl to jen stupidní příspěvek

Přestože Shkreli své příspěvky později přepsal a dodal, že se jednalo o satiru, a nakonec úplně smazal, státní prokurátor trvá na tom, že jeho výzvy mohou stále vést některé lidi k tomu, aby se o to pokusili. Dodali navíc, že podobná praxe není na sítích pro obviněného nic nového. Shkreli totiž  po svém propuštění sexuálně a násilně vyhrožoval na Twitteru jedné z novinářek.

Shkreli obhájece Benjamin Brafman však kontroval tím, že příspěvek byl pouze momentálním selháním úsudku. Jeho klient se podle něj nechoval nijak násilně a zaslouží si další šanci. „Hloupý příspěvěk nemá nic společného s násilím,“ hájil Shkreliho jeho obhájce. Podle něj příspěvek nebyl nebezpečný, ač vykazoval „nevyzrálost, satiru a velmi překroucený smysl pro humor“.

„A co je na tom vtipného?“ ptala se soudkyně, které navíc podotkla, že Shkreli nemohl vědět, kdo všechno si jeho příspěvek může přečíst. Navíc prý po úpravě prvního příspěvku druhý den napsal další, opět vyzývající k získání vlasů Clintonové.

Před 120 lety objevil britský lékař Ronald Ross původce malárie

Martin Shkreli v minulosti získal licenci k léku Daraprim, který používají lidé se sníženou imunitou, například nakažení AIDS. Lék má pomoci především s toxoplazmózou. Léku totiž po padesáti letech vypršela patentová ochrana a po akvizici léku Shkreli společností jeho cena vystřelila z původního dolaru za tabletku na astronomických 750 dolarů.

Ačkoli skokové navýšení ceny léku postihlo jen malou skupinu lidí, na veřejnosti vyvoval případ vlnu nevole.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.