Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýňané si připomenou oběti loňského útoku, chtějí vylepšit strategii boje s terorismem

Svět

  14:00
LONDÝN/PRAHA - V neděli si obyvatelé Londýna připomenou oběti loňského útoku na London Bridge a na tržišti Borough Market, který si vyžádal osm mrtvých a desítky zraněných. K útokům v centrum města se přihlásila organizace Islámský stát. Pro boj s ní a dalšími teroristickými organizacemi odhalí v pondělí anglické tajné složky novou strategii.

Nápis #LondonUnited promítnutý v sobotu večer na straně London Bridge připomněl výročí teroristického útoku. foto: Dominic Lipinski (PA via AP)

Lidé se v neděli odpoledne sejdou v Southwarkské katedrále, kde nejen uctí všechny oběti teroristického útoku, ale také si připomenou pohotovost bezpečnostních složek, které během osmi minut dorazily na místo činu a během rychlého zásahu zneškodnily všechny tři pachatele před restaurací Wheatsheaf na tržišti Borough Market.

Útočníci nejdřív vjeli dodávkou na London Bridge, kde ve velké rychlosti srazili několik pěších a tři z nich zabili.  Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi keramickými noži. Pět lidí ubodali.

Po mši se všichni účastníci, mezi kterými by měli být kromě rodin obětí i politici, přesunou k London Bridge, kde celou pietní akci zakončí symbolickou minutou ticha. Večer, stejně jako v sobotu, bude na slavný most promítnuto heslo #LondonUnited na znamení soudržnosti národa vyjadřující odhodlání bojovat s terorismem.

Londýnský starosta Sadiq Khan podle serveru BBC ocenil, že se obyvatelé města postavili teroristickým útokům způsobem, během kterého zůstali jednotní a věrní svým hodnotám a způsobu života.

K akci se vyjádřila i britská premiérka Theresa Mayová. Odhodlanost Britů překonat strach z teroristických útoků označila za silnější než kdy dřív. „Má zpráva těm, kteří se pokusí zaměřit na náš způsob života nebo nás rozdělit je jasná. Naše odhodlání zůstat pevní a překonat tuto hrozbu společně nikdy nebylo větší,“ sdělila.

Stále více lidí nosí květiny na místo tragédie.
Stále více lidí nosí květiny na místo tragédie.

Britské tajné složky podle serveru Independent oznámily, že Velká Britanie čelí vážné hrozbě útokům islamistů a pravicových extrémistů, která by měla trvat minimálně další dva roky. Nevylučují ani to, že by v následujích letech mohla vzrůst. Od loňského března se jim podařilo překazit 12 plánů teroristických organizací a čtyři, za kterými stály krajně pravicové skupiny.

V současné době policejní složky a zpravodajská služba MI5 organizují okolo 500 operací zahrnujících zhuba tři tisíce podezřelých osob. Dalších 20 tisíc v minulosti vyšetřovaných osob by mohlo ohrozit bepečnost státu a obyvatel.

Tajné složky představí novou strategii

S terorismem se anglické složky rozhodly bojovat novým způsobem, svojí strategii odhalí v pondělí 4. června. Předpokládá se, že by měla zahrnovat lepší využívání informací ze strany policie a MI5, nový přístup k hrozbám ze strany krajně pravicových skupin a zvýšení maximálních trestů za některé trestné činy souvicející s terorismem. Možný je i návrh užší spolupráce s místními úřady.

„Vláda je absolutně odhodlaná udělat vše potřebné pro to, aby se vypořádala s teroristickou hrozbou. Je to moje první priorita každý den v této práci,“ sdělil ministr vnitra Sajid Javid. „Konec konců, nejsilnější odpoveď není v tom, co děláme, ale v tom, kým jsme. Nejlepší způsob, jak zastavit teroristy od dosažení jejich cílů, je stát za svými hodnotami tolerance, spravedlnosti a dále pokračovat ve svých životech, “ dodal.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat