Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejslavnější bezdomovci světa. S papežem snídali Čech, Slovák a Polák

Papež František a papežský almužník Konrad Krajewski s trojicí bezdomovců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František a papežský almužník Konrad Krajewski s trojicí bezdomovců | foto: ČTK

ŘÍM Narozeninové snídaně s papežem Františkem se v úterý zúčastnili ke svému překvapení bezdomovci z České republiky, Slovenska a Polska, informoval ve středu italský tisk. Papež tak během oslavy 77. narozenin pokračoval ve svém kurzu otevřeného přístupu k sociálně nejslabším.

"Nechtěli byste přijít na narozeninovou oslavu papeže Františka?," zaznělo podle italského deníku L'Osservatore Romano trojici bezdomovců nad hlavami. Když uslyšeli tato slova, promnuli si oči, aby se probrali ze spánku, a zeptali se, zda otázku správně pochopili. Pak po chvíli zmatku a úžasu začali uklízet svůj provizorní příbytek a lůžka z lepenky, které předtím uspořádali dle svých nejlepších možností, aby se chránili před římskou zimou.

Muže, kterým je kolem 40 let a kteří často spávají nedaleko vatikánského tiskového úřadu, náhodně vybral papežský almužník, arcibiskup Konrad Krajewski. Nabral je i s jejich psem do auta a dovezl do Domu svaté Marty, kde František bydlí. Museli si počkat na konec ranní bohoslužby, než je papež pozval ke stolu do tamní jídelny.

Překvapení hosté s sebou přinesli pod Krajewského dozorem jako dárek kytici slunečnic. Podle almužníka jde o navýsost symbolickou květinu, protože se otáčí za sluncem tak, jako církev za Ježíšem Kristem.

ČTĚTE TAKÉ:

Tři muži a jeden pes

Byli čtyři, tedy přesněji řečeno tři lidé a jeden pes. "A jak ten se jmenuje?" táže se papež František. "Marley, Vaše Svatosti, jako Bob Marley," odvětí muž. František neodpovídá, zřejmě není zběhlý v hudbě reggae, ale sklání se k němu, a tak rumunský pes Marley může zůstat u stolu s papežem a oslavit s ním a spolu s dalšími třemi bezdomovci při snídani jeho 77. narozeniny, napsal italský deník Corriere della Sera.

V Římě je počasí mírné, ale v osm hodin večer je přece jen chladno. Lidé bez střechy nad hlavou na Svatopetrském náměstí si začínají rozkládat kartonové krabice a pokrývky na noc. Den předtím zahynuli dva bezdomovci, jeden v Římě a druhý ve městě Ferrara.

Čech Martin a jeho přátelé tráví noc pod sloupořadím. Druhý Martin, Slovák, se šel ještě projít, Polák Wojcziech se vzdálil, aby si obstaral něco k pití. Čech se natáhne v kožešinovém pytli a zavře oči. Ještě teď v nich má tentýž údiv jako v úterý ráno. Tehdy ho Corrado, tedy arcibiskup Konrad Krajewski, papežův almužník, který přijel ve svém bílém Fiatu Qubo, jejž používá při svých nočních cestách za chudými, probudil a zeptal se ho: "Půjdete se mnou do svaté Marty, na snídani k narozeninám Františka?" Papež často říká, že je třeba se dotýkat Kristova masa v podobě chudých. "Myslel jsem, že nás otec Corrado chce požádat o nějakou pomoc," směje se Martin. "Když jsem viděl švýcarskou gardu, jak nás zdraví salutováním, trochu jsem se vylekal...," pokračuje.

Společná modlitba

Kolem jdou dvě řádové sestry s košíky: "Chceš chleba?," ptají se. Martin děkuje a dává si jídlo do kabely. "Tady není problém se najíst. Jsou tu sestry, (humanitární organizace) Caritas, otec Corrado, který tudy vždy projíždí a zná všechny..." Martin vysvětluje, že spí na ulici della Conciliazione už čtyři měsíce. "Jsou to ale už tři roky, co jezdím po Francii, Nizozemsku, Itálii," říká a gestem naznačí, že je to dlouhá historie. "Papež se nás neptá, proč," říká uznale.

"Mluvil s námi, společně jsme se pomodlili Otčenáš a Ave Maria," vzpomíná Martin. V úterý přitom přišla Františkovi blahopřání z celého světa. "Pomyslím-li na miliardy lidí na světě - a on si vybral nás, takhle vymóděné..." povzdychne si.

Nevzdávejte se, řekl papež

"V České republice jsem jezdil s kamionem, dělal jsem dvanáct let. Pak nebyla práce, jako tady. Odešel jsem. Moje matka o mně tři roky neví, ani já nevím, jestli je ještě naživu. Mám syna, je mu teď šest let, ale ona... Zkrátka rozešli jsme se a já jsem musel pryč. Jsem radši takhle. Jsem svobodný člověk. Ubytovny? Jsou tam takoví, co ti ukradnou hodinky i šaty," popisuje svůj osud. Teď mu prý zbývá jen zdejší malá rodina. Oni tři a pes. "František nám řekl, že se nemáme nikdy vzdávat, že musíme mít naději," dodává.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!