26. října 2017 17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

’Nejsme malomyslnou zemí’. Rakouský kancléř varoval před nesnášenlivostí a antisemitismem

Rakouský kancléř Christian Kern. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský kancléř Christian Kern. | foto: Reuters

VÍDEŇ Dosluhující rakouský kancléř Christian Kern (SPÖ) ve čtvrtek varoval před nesnášenlivostí a antisemitismem. Při příležitosti rakouského státního svátku prohlásil, že Rakousko sice je sebevědomou a vlasteneckou zemí, ale nikoli šovinistickou, malomyslnou a ustrašenou.

V Rakousku není místo pro „nesnášenlivost a antisemitismus“, řekl mimo jiné Kern, jehož sociálnědemokratická strana po porážce v parlamentních volbách z 15. října pravděpodobně odejde do opozice.

Ve volbách zvítězili lidovci (ÖVP), kteří vyjednávají o koalici s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Ta skončila třetí, těsně za sociálními demokraty. Lidovci i Svobodní přitom v předvolební kampani slibovali tvrdší politiku vůči ilegálním imigrantům a omezení sociálních dávek přistěhovalcům.

Kern také varoval před protievropskými tendencemi. Brexit a separatisté ve Španělsku podle něj ukazují, že evropský projekt není samozřejmost. „Štěpení nemůže být nikdy řešením,“ prohlásil Kern.

K národu o čtvrtečním svátku promluví i prezident Alexander Van der Bellen. Také on má v projevu klást důraz na lidská práva a Evropu. Rakousko si připomíná 26. říjen 1955, kdy oficiálně získalo neutralitu a plnou suverenitu. Do 25. října tehdy museli zemi opustit všichni vojáci vítězných mocností z 2. světové války.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz