Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejsme rasisté, tvrdí francouzští policisté a na protest zahazují pouta. Úřady jim zakázaly užívat škrtící chvaty

Policisté v ulicích Lille házeli na zem želízka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté v ulicích Lille házeli na zem želízka. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Vlna demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě se již prakticky odrazila ve francouzském policejním sboru. Úřady oznámily, že nebudou tolerovat ani náznak zneužití síly a zakázaly policistům používat škrtící chvaty.

Elysejská pole, hlavní pařížský bulvár si už dávno zvykl na protesty a shromáždění všeho druhu. Co se tam dělo v pátek odpoledne bylo přesto neobvyklé: po mondénní třídě mírně stoupající k Vítěznému oblouku totiž projížděly konvoje policistů za zběsilého houkání klaksonů.

Bez policie nebude mír, stojí na transparentu, kteý nesli protestující...

Bez policie nebude mír, stojí na transparentu, kteý nesli protestující policisté v Paříži.

Důvodem bylo naštvání francouzského policejního sboru nad tím, že po násilné smrti černocha George Floyda a celosvětovém vzedmutí protestů je část veřejnosti označuje za rasisty. Na četných demonstracích ve Francii tento a minulý týden se mj. připomínal případ Adama Traorého, černého Francouze původem z Mali, který přišel o život za podezřelých okolností při policejním zákroku v roce 2016.

Řadoví policisté ale jakoukoli paralelu mezi brutalitou minneapoliských policistů, kteří připravili o život George Floyda, a poměry ve francouzském policejním sboru odmítají. Poslední kapkou bylo nařízení francouzského ministra vnitra Christopha Castanera, jímž policistům zakázal tzv. škrtící chvat. Právě tento tvrdý „donucovací prostředek“ se stal osudný Floydovi.

„Jak máme ty zločince chytat?“

Mnozí francouzští policisté vidí vývoj posledních dnů jako cestu, která sbor oslabí a kriminálníkům naopak rozšíří prostor. „Nikdo nebude ani nebezpečného zločince škrtit osm nebo devět minut (tak dlouho američtí policisté „pacifikovali“ George Floyda, následkem čehož zemřel, pozn. red.), ale řekněte mi, jak máme nějakému zuřivému chlapovi nasadit želízka? Nějak ho prostě znehybnit musíme,“ řekl agentuře AFP Xavier Leveau z policejní odborové centrály.

Policisté v ulicích Paříže.
V Paříži protestovali i policisté.

Vedle protestu na Elysejských polích se konaly demonstrace policistů také v dalších francouzských městech, např. v Bordeaux, Toulouse a Lille. Na řadě míst muži zákona demonstrativně odhazovali pouta, kterými je každý policista vybaven – na znamení toho, že teď už je možná nebudou potřebovat.

„Vláda se snad zbláznila – máme tady desetitisíce horkých hlav v ulicích a oni de facto ruší policii,“ řekl listu Le Parisien pod podmínkou anonymity jeden policejní důstojník.

Jak to bude v praxi fungovat, si policisté budou moci zřejmě vyzkoušet už v sobotu. V tento den se totiž ve francouzské metropoli očekávají rozsáhlé protesty proti „policejní brutalitě“. Úřady již preventivně vyzvaly majitele obchodů a nemovitostí v rozsáhlé oblasti širšího centra Paříže, aby své provozovny nechali raději zavřené.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!