Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejsme ve vesmíru sami, píše Churchill v dlouho zapomenuté eseji

Winston S. Churchill | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winston S. Churchill | foto: Wikimedia Commons

Rok předtím, než se Winston Churchill stal britským premiérem, napsal esej, ve které se věnoval nečekanému tématu. Týkala se existence mimozemského života. Nikdy nepublikované myšlenky tohoto významného státníka jsou překvapivě přesné a v mnoha ohledech se shodují s objevy moderní astronomie.

Esej, o které píše web theguardian.com, měla vyjít v již zaniklých novinách News of the World, z neznámého důvodu ale nakonec nikdy otištěna nebyla. Nyní se po letech zapomnění objevila v Národním Churchilově muzeu ve Spojených státech.

Churchill v tomto textu přemýšlí nad tím, jaké podmínky jsou nutné pro vznik života na jiných planetách a jestli někde ve vesmíru život skutečně existuje. „Jsme ve vesmíru sami?“ ptá se v názvu své práce a odpovídá rozhodným „ne“.

Proti tehdejším poznatkům

Astrofyzik Mario Livio, který Churchilovu práci četl, byl ohromený. Podle něj domněnky přesně odpovídají tomu, jak moderní věda o životě na jiných planetách přemýšlí.

Churchill se například zabýval tím, za jakých podmínek může život existovat a dochází k závěru, že nezbytným předpokladem je přítomnost vody, což je domněnka, se kterou pracuje věda i dnes.

Jeho esej se s současnou astronomií shoduje i v dalších věcech. Mluví například i o tom, že život může existovat pouze v prostoru, v dostatečné blízkosti hvězdy, kde může voda rozmrznout, ale zároveň v oblasti, kde je teplota nižší než je bod varu. Astronomie dnes o této podmínce mluví jako o takzvané obyvatelné zóně.

V době, kdy Churchill svou esej psal, bylo navíc převládající domněnkou, že Slunce je s největší pravděpodobností jedinou hvězdou, kterou obíhají planety. Churchill byl k této představě skeptický. „Nejsem dostatečně domýšlivý na to, abych se domníval, že naše slunce je jediným, které obíhají planety,“ napsal a jeho domněnku moderní věda potvrdila. Astronomové tisíce dalších planet mimo sluneční soustavu později skutečně objevili. O posledním výzanmném objevu ČTĚTE ZDE:

Zajímal se o vědu od mládí

„Není překvapivé, že si Churchill položil takovou otázku. Vždy se velmi zajímal o vědu a technologický pokrok a celou svou dlouho kariéru ho podporoval,“ řekl pro Guardian ředitel muzea Timothy Riley.

Churchill se o vědu zajímal již od raného věku. Už v době, kdy jako dvaadvacetiletý sloužil u britské armády v Indii, pročítal se zájmem učebnice fyziky a spisy Charlese Darwina. Ve dvacátých a třicátých letech pak napsal celou řadu populárněvědních článků ze široké škály oborů.

Byl dokonce prvním premiérem, který měl poradce pro vědu, a výzkum také intenzivně finančně podporoval. To také mělo za následek celou řadu důležitých vědeckých objevů v poválečné době.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...