5. září 2017 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejstarší uprchlici na světě Švédsko zamítlo žádost o azyl. Ve 106 letech jí hrozí deportace

Nejstarší uprchlice Bibikhal Uzbek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší uprchlice Bibikhal Uzbek. | foto: AP

HOVA(ŠVÉDSKO)/PRAHA Švédsko chce deportovat 106letou afghánskou žadatelku o azyl Bibikhal Uzbekovou. „Nevidí, nemluví, nechodí. Je nemocná,“ popsal stav údajně nejstarší uprchlice její vnuk Mohammad Uzbek. Podle rodiny není Bibikhal schopná absolvovat cestu zpět do Afghánistánu.

Cesta Bibikhal Uzbekové podle serveru Independent začala v roce 2015, kdy jí její syn a vnuk přenesli na zádech po skalnatých horských stezkách z Kundúzu (město v severním Afghánistánu), skrz Írán až do Turecka. V Německu získala Bibikhal invalidní vozík. Po příchodu do Švédska dostala 106letá Afghánka status uprchlíka. Letos v červnu jí ale švédská agentura pro migraci zamítla žádost o azyl.

Po obdržení špatné zprávy dostala Bibighal mrtvici a od té chvíle je připoutaná k posteli a neschopná mluvit, vidět nebo chodit. Její rodina uvedla, že je nejstarší uprchlice fyzicky neschopná absolvovat cestu zpět do své vlasti. Rodina vyplnila žádost o prodloužení jejího pobytu do konce jejího života.

„Je jí 106 let. Nevidí, nemluví, nechodí. Je nemocná. Nerozumím proč. Proč jí odmítat?“ ptal se její vnuk Mohammad Uzbek. „V Afghánistánu je válka, smrt, problémy s Tálibánem a nyní s Islámským státem. Nechápu, proč po nás chtějí, abychom se vrátili. Tento rok tam umřelo spoustu lidí,“ doplnil pro server Al Jazeera.

Švédská agentura pro migraci uvedla, že pokročilý věk není důvodem pro získání ochrany.

Uprchlíci odcházejí

Švédská agentura pro migraci nedávno čelila kritice za testování uprchlíků překonvertovaných na křesťanství z jejich znalostí náboženství. Vedle technických otázek ohledně jejich víry, se jich například ptala na rozdíl mezi pravoslavnou a protestantskou církví nebo na počet částí Nového zákonu, přičemž trvali na detailech týkajících se svátostí.

Imigrační právník Serpil Güngör v květnu uvedl, že musel často přerušovat imigrační úředníky kvůli relevantnosti kladených otázek. Pro švédskou televizi SVT uvedl, že podle něj byly otázky „hrozné“ a že svým klientům doporučoval před rozhovory studium bible.

Švédsko minulý rok zaznamenalo rekordní počet 4 542 stažených žádostí o azyl. Kombinace zdlouhavých byrokratických procesů, přísných podmínek ke znovu shledání s rodinami a obtížnosti se získáním stabilní práce podnítil odchody uprchlíků ze Švédska.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz