Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší géniové války. Proč tam není Hitler, diví se Němci

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA Americký historik sestavil seznam deseti největších géniů války. Němci se pozastavují nad tím, že v žebříčku nejlepších německých vojevůdců chybí Adolf Hitler, když v něm naopak jsou tři jeho generálové.

Známý americký historik Robert M. Citino (1958), autor knihy "Německý způsob války", zaujal Němce sestavením seznamu deseti největších německých "géniů války". A to především proto, že jak uvádí německý deník Die Welt, podobné seznamy se v Německu jinak nepublikují.

CELÝ SEZNAM NAJDETE ZDE

"Takové debaty jsou dnes v Německu omezeny pouze na amatérské vojenské historiky a nadšence. Proto musíme čekat, až něco takového vyjde v Americe," napsal Die Welt. Německý deník se však podivuje nad tím, že mezi největšími německými vojevůdci zcela chybí Rakušané.

Habsburkové byli přitom do roku 1806 panovníky Svaté říše římské, k níž náležela většina dnešního Německa. Mnozí z německých vojevůdců ale získali slávu bitvami na českém území, a to při válkách s Rakouskem, s nímž militaristické Prusko vedlo dvě století trvající souboj o dominanci v německém prostoru.

ČTĚTE TAKÉ:

Pruští generálové se zapsali do dějin například díky bitvám u Prahy, Kolína a Hradce Králové. Jistý podiv vyslovuje pravicově orientovaný deník i nad tím, že mezi "génii války" není vůdce Třetí říše Adolf Hitler, oslavovaný přitom nacisty jako "největší vojevůdce všech dob".

Chybí také nacistický maršál Erich Rommel nebo Paul von Hindenburg, jeden z nejúspěšnějších německých velitelů první světové války. Mezi "génie války" však byli Citinem vybráni tři nacističtí generálové, Erich von Manstein, Heinz Guderian, Eberhad von Mackesen. Manstein a Mackesen byli odsouzeni po porážce nacistického Německa jako váleční zločinci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!