19. dubna 2011 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší jaderná elektrárna? Indové jsou proti

Protesty proti jádru v metropoli Dillí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti jádru v metropoli Dillí. |

MUMBAJ Indická vláda chystá na západě země vybudovat největší jadernou elektrárnu na světě. Ambiciózní projekt ale provázejí násilné protesty. Den poté, co jeden z aktivistů přišel o život, napadl rozzuřený dav nemocnici.

Jeden člověk přišel o život a několik dalších utrpělo zranění při pondělním policejním zásahu proti demonstrantům v Džajtapúru ve státě Maharaštra, informovala včera indická média.

Dnes násilné protesty proti výstavbě jaderné elektrárny pokračovaly, když rozzuřený dav napadl nemocnici a zapálil autobus. Město v blízkosti plánované elektrárny je zaplaveno plakáty s fotografiemi havárie v japonské Fukušimě a demonstranti v okolí zablokovali hlavní silniční spoje.

Protesty proti jádru.

Minulý týden indický ministr životního prostředí Džajram Raméš oznámil, že na místě bude stát šest reaktorů. Projekt se tak podle Reuters stane největším jaderným komplexem na světě. To vyvolalo protesty napříč celou zemí. Ministr Raméš dnes obvinil opoziční nacionalistickou stranu Šiv Sena z vyprovokování násilností a politizování projektu.

Čtyřicet procent Indů bez elektřiny
Miliardová Indie vidí v jaderné energii svou budoucnost. Kromě metropole Dillí a finančního centra Mumbaje jsou v zemi elektrické výpadky na denním pořádku. Až čtyřicet procent Indů nemá k elektřině přístup vůbec žádný a na dieslových generátorech je závislé nejedno průmyslové odvětví.

Jaderná energie v Indii představuje asi jen 3 procenta z celkové spotřeby elektřiny v zemi. Vláda chce do roku 2032 vybudovat 30 nových jaderných reaktorů. Zatím jich je v zemi dvacet.  

V Džajtapúru vyroste největší jaderný komplex na světě. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!