13. června 2019 12:26, aktualizováno 14. 6 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší šance na premiérský post po Mayové má Boris Johnson, první kolo hlasování ve straně vyhrál

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

Londýn  Někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson vzešel jako jasný vítěz čtvrtečního prvního kola hledání nástupce premiérky Theresy Mayové, podpořilo ho 114 konzervativních poslanců. Ti zároveň vyřadili tři z deseti kandidátů, kteří se ucházejí o post lídra strany, a tím i křeslo ministerského předsedy.

Příští týden v úterý bude hlasování pokračovat druhým kolem a další kola budou následovat, dokud nezůstane dvojice uchazečů, ze kterých pak vítěze vybere stranická základna.

„Děkuji vám, přátelé a kolegové,“ napsal na twitteru Johnson. „Jsem potěšen, že jsem v prvním hlasování vyhrál, ale před námi je ještě dlouhá cesta,“ dodal.

Konzervativní poslanci ve čtvrtek v hledání lídra strany, a tím i premiéra, vyřadili kandidáty, které podpořilo méně než 16 zákonodárců. Sítem tak neprošli poslanec Mark Harper (10 hlasů), někdejší ministryně práce Esther McVeyová (devět hlasů) a Andrea Leadsomová (11 hlasů), která v dolní komoře parlamentu řídila vládní agendu. 

Z 313 hlasujících konzervativních poslanců největší podporu získal Johnson, což se očekávalo. Komentátoři uváděli, že Johnson usiloval o to, aby dosáhl trojciferné podpory, což se mu podařilo. Nejblíže se k Johnsonovi se 43 hlasy dostal ministr zahraničí Jeremy Hunt, následovaný ministrem životního prostředí Michaelem Govem (37 hlasů) a bývalým ministrem pro brexit Dominicem Raabem (27 hlasů).

Na pátém místě s 23 hlasy skončil ministr vnitra Sajid Javid, kterého někteří označovali za možné překvapení volby. Jeho výsledek tomu ale nenasvědčuje.

Do dalšího kola postupují ještě ministr zdravotnictví Matt Hancock (20 hlasů) a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart (19 hlasů).

Podle listu The Guardian se lidé z Hancockova týmu po zveřejnění výsledků sešli s poradci Govea a Javida, aby jednali o možném spojení sil. Jeho cílem má být odvrácení Johnsonova celkového vítězství, které by podle žádného z těchto politiků nebylo pro konzervativce ani Británii přínosné. Z tábora Hancocka i Javida se ozývaly hlasy o možném odstoupení, oficiálně ale zatím oba politici v souboji pokračují.

Podle britských komentátorů není Johnsonova pozice zdaleka jistá a nejvíce ji zřejmě může ohrozit on sám. Muž známý kontroverzními výroky by měl být při veřejných vystoupeních zdrženlivý, nebo se jeho náskok může výrazně snížit, soudí někteří britští novináři. Johnsonovou výhodou podle nich naopak je, že žádný z jeho konkurentů nemá tak jednoznačný přístup k řešení brexitu, který je hlavním tématem souboje.

Příští hlasování se uskuteční za týden v úterý, hranice pro postup bude činit nejméně 32 hlasů konzervativních poslanců. Další kola jsou stanovena na středu a čtvrtek. Další kola budou následovat, dokud nezbudou dva uchazeči. Z nich pak vybere členská základna nového lídra strany, který se zároveň ujme premiérského křesla. Nový vůdce strany bude znám v týdnu od 22. července.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.