Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masové protesty v Brazílii paralyzovaly nejméně 11 měst

 V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu. | foto: Reuters

SAO PAOLO Brazilská města ovládly v pondělí největší demonstrace za posledních více než 20 let. Do ulic vyšlo kolem 200 tisíc lidí, aby protestovali proti stoupajícím cenám v dopravě, ale i proti obrovským výdajům na přípravy mistrovství světa ve fotbale a na olympijské hry.

Protesty odstartoval tento měsíc růst cen ve veřejné dopravě, nyní ale dostávají stále větší rozměr kvůli nespokojenosti i s dalšími veřejnými službami a kvůli policejnímu násilí a vládní korupci.

Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi. Nejvíc lidí, zhruba 100 tisíc demonstrantů, se shromáždilo v Riu de Janeiro, Demonstrace byla relativně klidná, i když někteří z manifestantů zaútočili na policii kameny a pět jejích příslušníků zranili.

Protesty v Brazílii. Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi.

Protesty v Brazílii. Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi.

V Sao Paulu demonstrovalo na centrálním náměstí kolem 65.000 lidí, kteří se pak rozešli hlavními třídami do tří směrů a pokojně se rozešli. V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou kongresu, na jehož střechu proniklo asi 200 lidí. Po vyjednávání s policií protestující místo opustili, ale na chvíli ještě vytvořili kolem budovy lidský řetěz.

Gumové projektily, slzný plyn
Pochody začaly tento měsíc malým protestem v Sao Paulu proti mírnému růstu jízdného v autobusech a metru. Mnoho lidí střední třídy nejprve demonstracemi opovrhalo kvůli vandalismu, protože demonstranti poškodili na jedné z hlavních tříd města výkladní skříně a zastávky metra a autobusů. Postupně se však protesty rozrostly do dalších měst a hnutí získalo obrovskou podporu kvůli zásahům policie proti demonstrantům. Minulý týden policie v Sao Paulu použila gumové projektily a slzný plyn a při střetech bylo zraněno více než 100 lidí, včetně 15 novinářů.

Turecká paralela

Protesty nabírají na síle i kvůli plánovaným sportovním událostem v zemi. Brazílie nyní hostí fotbalový konfederační pohár a příští rok se zde uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Vláda doufá, že tyto události spolu s letními olympijskými hrami v roce 2016 budou prezentovat zemi jako rozvíjející se mocnost na světové scéně. Další významnou událostí bude také příjezd nového papeže Františka letos v červenci. První zahraniční cesta nového papeže by mohla přilákat více než dva miliony návštěvníků.

Některým demonstrantům jsou však výdaje miliard ze státního rozpočtu na nové stadiony v době chatrného stavu veřejných financí trnem v oku. "Neměli bychom utrácet veřejné peníze za stadiony," řekla jedna z demonstrantek v Sao Paulu. "Nechceme mistrovství. Chceme vzdělání, nemocnice a lepší život pro naše děti." Další kritika se při protestních pochodech snáší na politickou korupci a nedostatečnou a přeplněnou veřejnou dopravu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.