28. července 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší rival Merkelové Schulz podle inzerátu mění v Rusku okna pod jménem Tim Erikson

Ruská reklama s fotografií německého politika Martina Schulze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská reklama s fotografií německého politika Martina Schulze. | foto: Moskva Večernjaja

MOSKVA/PRAHA Ruská společnost vyrábějící okenní rámy se přepočítala se svou inzertní reklamou. Prezentuje v ní experta ve svém oboru pocházejícího ze Švédska. Jmenuje se Tim Erikson. Ve skutečnosti je ale na fotce šéf německých sociálních demokratů Martin Schulz, největší rival kancléřky Angely Merkelové v podzimních volbách.

Ruské noviny Moskva Večernjaja ve svých vydáních nejméně od dubna používají zdánlivě nenápadný inzerát. Až o čtvrt roku později si německá média všimla, že v něm vystupuje muž nápadně podobný šéfovi druhé nejsilnější německé politické strany SPD Martinovi Schulzovi.

Podle reklamy však nemá jít o muže, který by chtěl v podzimních volbách překazit plán na obhájení postu kancléřce Angele Merkelové, nýbrž o švédského specialistu Tima Eriksona. Doménou „technologa“, podle reklamy nazvané „Švédská modernizace“, jsou okenní rámy. „Myslím, že byste měli vyměnit dřevěné rámy za plastové,“ tvrdí Schulzův dvojník.

Ačkoliv německá média v čele s magazínem Spiegel dochází k přesvědčení, že ruská firma využila fotografie z internetu, společnost Renesant trvá na tom, že jde o Tima Eriksona. „Jméno Martin Schulz jsem nikdy neslyšel,“ řekl mluvčí Renesantu německé agentuře DPA. Uvedl, že expert Erikson pravidelně pendluje mezi Ruskem a Švédskem, ale s médii o celé záležitosti Švéd odmítá hovořit.

Ruskému webu The Moscow Times představitel společnosti sdělil, že Erikson žije ve Švédsku a firma Renesant s ním přestala pracovat už před lety. Na otázku, jestli může potvrdit, že jde skutečně o Eriksona, nebo je to někdo jiný, odpověděl: „Neexistují na světě lidé, kteří jsou si podobní?“

Hokejista, nebo technolog?

„Jsme rusko-švédská firma,“ vysvětlil zase v telefonátu německému Spiegelu zástupce společnosti, proč spolupracuje s uvedeným Timem Eriksonem. Příběh podle Spiegelu nastřádal několik nesrovnalostí.

Tim Erikson je švédský hokejista v současnosti působící v Rusku, pro inspiraci ve jméně proto nebylo třeba jít příliš daleko. Spiegel také tvrdí, že fotografie v inzerátu se shoduje s tou, kterou se Martin Schulz pyšní na stránkách Evropského parlamentu, jemuž ještě do letošního ledna předsedal.

Spiegel s nadsázkou nabízí důvody, proč fotka německého politika u ruské společnosti bodovala. „Má brýle, je bez vlasů a mile se usmívá. Je ztělesněním mužnosti a sebejistoty,“ stojí na webu německého magazínu.

Sám Schulz nechtěl věc komentovat. Soustředí se na předvolební kampaň před záříjovými parlamentními volbami, ve kterých chce jeho strana překazit nadvládu křesťanských demokratů a Merkelové, která končí už třetí volební období v kancléřském křesle.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz