Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nejvíce nakažených koronavirem je v USA, zhruba 1,7 milionu. Brazílie zaznamenala rekordní přírůstek

Odběr vzorků pro testování na COVID-19 foto: Reuters

Svět - V Německu se uvolňují protiepidemická opatření, za posledních 24 hodin přibylo 353 nově nakažených a zároveň se z nemoci vyléčilo zhruba 400 lidí. Ve Španělsku se počet nakažených zvýšil o 510 na 236 769. Brazílie zaznamenala rekordní přírůstek, a to o 20 599 nových případů nákazy koronavirem. USA eviduje zhruba 1,7 milionu nakažených covid-19.
  8:01aktualizováno  10:54

Německo dosud evidovalo 179 717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více než před 24 hodinami. Počet zemřelých vzrostl o 62 na 8411. Uvedl to ve čtvrteční aktualizované bilanci německý Institut Roberta Kocha (RKI). Infekční nemoci se zbavilo dalších zhruba 400 lidí, a vyléčených tak je nyní přibližně už 163 200.

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí je Bavorsko s 46 729 případy koronavirové nákazy a 2438 oběťmi. Druhá země sousedící s Českou republikou, Sasko, dosud evidovala 5260 nakažených a 210 zemřelých.

Pacientů s vážným průběhem koronaviru ve Francii ubývá. Rusko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených

Ve středu RKI evidoval 45 nových obětí a 432 případů nákazy. Německo, které má na 83 milionů obyvatel, má ve srovnání s mnoha dalšími evropskými zeměmi poměrně nízkou úmrtnost v souvislosti s koronavirem a epidemii se podařilo udržet pod kontrolou. Jednotlivé spolkové země proto uvolňují protiepidemická opatření.

Revize ve Španělsku, počet obětí se snížil téměř o 2000

Španělsko nyní eviduje 27 118 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví. Je to jen o jednoho mrtvého více než o den dříve, za posledních sedm dní přitom země oznámila jen 39 úmrtí, uvedla agentura Reuters. V úterý sice úřady informovaly o 283 dalších obětech s nemocí covid-19, důvodem skokově vyšší bilance ale byla dříve nezapočítaná data.

V pondělí španělská vláda provedla překvapivou revizi bilance mrtvých a nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem v zemi se tak snížil o téměř 2000. V důsledku nového systému shromažďování údajů úřady identifikovaly případy, které byly do bilance započítané dvakrát, či vyloučily úmrtí, která s koronavirem nesouvisela, uvedl tehdy Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví.

Celkový počet nakažených v zemi se zvýšil o 510 na 236 769, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva zdravotnictví. Jak nicméně vláda varovala, bilance může v příštích dnech ještě různě kolísat vzhledem k tomu, že úřady zpětně používají novou metodiku zaznamenávání jednotlivých případů a úmrtí.

Čína eviduje 4634 úmrtí na covid-19

Pevninská Čína zaznamenala za posledních 24 hodin dva nové potvrzené případy nákazy koronavirovou nemocí covid-19. Oba případy byly zavlečené ze zahraničí, tvrdí podle agentury Reuters čínské zdravotnické úřady. Jižní Korea hlásí ve čtvrtek 79 nových případů infekce, což je nejvíce od počátku dubna.

V předchozí bilanci Čína hlásila jeden nový případ koronavirové nákazy, tedy o šest méně než v úterý. Čína rovněž potvrdila 23 nových případů koronavirové infekce bez příznaků, což je o pět méně než v předchozí bilanci. Takové případy Čína nezaznamenává v celkové bilanci. Podle té se od propuknutí nákazy v zemi s 1,3 miliardovou populací nakazilo 82 995 lidí, z čehož 4634 pacientů zemřelo.

Rusko hlásí podezřele nízký počet úmrtí s koronavirem. Španělsko má 39 obětí za sedm dní

Další zemí, v níž se koronavirus objevil už na počátku pandemie, je Jižní Korea. Ta hlásí 79 nových případů infekčního onemocnění, což je podle Reuters nejvíc od 5. dubna. Dohromady východoasijská země má už 11 344 registrovaných případů a 269 úmrtí.

Nejméně 68 nových případů souvisí s přenosy uvnitř země. Jihokorejské úřady se nyní potýkají s prudkým šířením nákazy v logistickém centru jednoho internetového obchodu, poznamenal Reuters.

Rekordní nárůst v Brazílii

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 20 599 nových případů nákazy koronavirem. Dohromady nejlidnatější latinskoamerická země eviduje už 411 821 nakažených. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mrtvých přibylo 1086, dohromady jich už největší latinskoamerická země má 25 598. Počet nových případů i obětí je vyšší než v předchozích bilancích.

Latinskou Ameriku a s ní pátou nejlidnatější zemi světa, kterou Brazílie se svými 212 miliony obyvateli je, považuje nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) za nové epicentrum koronavirové pandemie.

Brazílie je nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe co se zemřelých i nakažených týče. Na kontinentu ji následuje Peru, které má podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse bezmála 130 000 potvrzených případů nákazy, a Chile s více než 82 000 nakaženými.

Dosud nejvyšší bilanci zemřelých (1188) hlásila tato jihoamerická země minulý týden. V počtu nakažených ji celosvětově překonávají pouze Spojené státy, kde se infekce potvrdila už u zhruba 1,7 milionu lidí.

Koronavirová krize tvrdě dopadla i na středoamerické Mexiko, kde za uplynulý den úřady zaznamenaly v souvislosti s covidem-19 za den podle úřadů 463 nových úmrtí, čímž celková bilance úmrtí vystoupala na 8597. V zemi se 126 miliony obyvatel se podle agentury Reuters od propuknutí nákazy nakazilo 78 023 lidí, z toho je rekordních 3463 nových případů.

1,7 milionu nakažených v USA

Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100 000. Vyplývá to z aktuálních propočtů Univerzity Johnse Hopkinse i agentury Reuters. Nakažených evidují USA zhruba 1,7 milionu. Zpomalení nárůstu mrtvých ale vedl úřady v mnoha amerických státech k uvolnění restrikcí.

V tomto měsíci podle Reuters umíralo každý den v průměru 1400 Američanů s covidem-19. Ještě v dubnu byly denní nárůsty mrtvých i dvoutisícové.

Během tří měsíců zemřelo v důsledku koronavirové infekce více Američanů než dohromady v důsledku válek v Koreji, ve Vietnamu a v Iráku dohromady. Infekční onemocnění zabilo také více Američanů než epidemie AIDS v letech 1981 až 1989.

Spojené státy mají zdaleka nejvíce případů koronavirové nákazy i jejích obětí na světě. Celosvětově si epidemie od propuknutí v Číně ke konci minulého roku vyžádala přes 353 000 životů; nakazilo se více než 5,6 milionu lidí. Nyní je za hlavní ohnisko pandemie pokládána Jižní Amerika. Brazílie dosud evidovala přes 390 000 případů infekce, což je druhý nejvyšší počet na světě.

Podle Reuters jsou Spojené státy na osmé příčce v počtu zemřelých s koronavirem na hlavu. USA mají tři úmrtí na 10 000 obyvatel, zatímco v Belgii, která smutné statistice vévodí, zemřelo v průměru osm nakažených z každých 10 000 obyvatel. Následují Španělsko, Británie a Itálie.

V Rusku přibylo 8 371 nových případů nákazy

Rusko ve čtvrtek ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo dosavadní rekord v denním nárůstu počtu mrtvých z úterý tohoto týdne. „Je to maximální počet od začátku pandemie,“ poznamenala agentura TASS. Celkový počet úmrtí tak v zemi dosáhl 4142.

Podle krizového štábu přibylo 8 371 nových případů nákazy. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 379 051 lidí. Z toho 150 993 pacientů se již z nemoci covid-19, způsobované koronavirem, uzdravilo, napsala agentura Interfax.

Ve středu Rusko hlásilo 161 úmrtí a 8 338 nových případů nákazy.

Z 85 ruských regionů je nadále nejhorší situace v Moskvě, kde za uplynulý den zemřelo 71 pacientů a zjistili 2053 nových případů infekce. Celkem se v metropoli od začátku pandemie nakazilo 173 497 lidí.

Relativně nízký počet úmrtí v Rusku budí u pozorovatelů pochyby vzhledem k tomu, že jiné země mají při nižším počtu nakažených daleko více zemřelých, například Británie či Itálie. Ruské úřady to vysvětlují včasným rozpoznáním infekce a přijetím patřičných opatření. Kritici ale upozorňují, že v Rusku se do bilance započítávají pouze mrtví, u nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do čísel všechny zesnulé s pozitivním testem

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...