11. října 2016 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvlivnější republikán Ryan už nebude bránit Trumpa. Bojí se ztráty vlivu v Kongresu

Paul Ryan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Ryan. | foto: Reuters

PRAHA Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů USA, se minulý týden distancoval od sexistických výroků Donalda Trumpa. Řekl, že Trumpa už bránit nebude. V pondělí navíc jeho mluvčí oznámila, že Ryan se nadále bude věnovat pouze zajišťování republikánské většiny v Kongresu.

Nejsilnější muž v republikánské straně sice nestáhl svou podporu Donaldu Trumpovi, ale svým jednáním naznačil, že je zde možnost, že Hillary Clintonová vyhraje volby. I proto musí být republikáni dostatečně silní. The Washinton Post dokonce spekuluje o tom, že Ryan si je vědom silnější pozice demokratů v boji o Bílý dům, a proto se rozhodl, že se bude věnovat pouze agendě strany v Kongresu a ne podpoře vlastního kandidáta na prezidenta.

Paul Ryan se podle CNN pokusí udělat vše, co bude v jeho silách, aby Hillary Clintonová nedostala bianco šek včetně demokraty kontrolovaným Kongresem.

V USA totiž společně s prezidentskými volbami probíhají i volby obměňující složení jednak celé Sněmovny reprezentantů, ale i třetiny Senátu. Pokud by republikáni ztratili dosavadní většinu v Kongresu jen kvůli špatnému mediálnímu obrazu strany, mohla by případná vítězka voleb Hillary Clintonová protlačit změny, které doposud Kongres Obamovi blokoval.

Republikáni například již více než půl roku blokují nominaci na doplnění ústavního soudu. Doufají, že budou moci nominovat konzervativního kandidáta. V případě, že by volby vyhrála Clintonová a republikáni přišli o většinu v Kongresu, byla by tato naděje pryč.

Donald Trump reagoval na celou situaci na Twitteru slovy, že „Paul Ryan by měl strávit více času vyvažováním rozpočtu, pracovních příležitostí a ilegální imigrace a neplýtvat svůj čas bojem s republikánským kandidátem“.

10.října 2016 v 19:22, příspěvek archivován: 11.října 2016 v 11:15

Paul Ryan should spend more time on balancing the budget, jobs and illegal immigration and not waste his time on fighting Republican nominee

mhMartin Hampejs

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.