Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyhledávanější recept na Ukrajině? Molotovův koktejl

Hod zápalnou lahví - část 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hod zápalnou lahví - část 1. | foto: Reuters

KYJEV Svérázné svědectví o životě Ukrajinců v letošním roce podává seznam nejčastějších dotazů, které uživatelé žijící ve válkou a hospodářským propadem sužované zemi zadávali ve vyhledávači Google. V seznamu nejhledanějších receptů se před mazanec, pizzu a čokoládovou polevu dostal Molotovův koktejl.

O celoroční statistice informovala agentura Unian. Ukrajina prožila v únoru dramatický převrat, při němž byl vyhnán prezident a při střelbě v Kyjevě zahynuly desítky lidí. V březnu následovala anexe Krymu a v dubnu propukla vzpoura proruských radikálů v Doněcké a Luhanské oblasti, která si vyžádala zatím přes 4700 mrtvých.

Za těchto okolností nepřekvapí, že šest ze sedmi nejnavštěvovanějších webových stránek jsou zpravodajské servery. Na první místo se ovšem dostaly stránky ruského televizního sitcomu Fizruk o strastech učitele tělocviku, bývalého bodyguarda.

Nejčastějším dotazem na správný postup v životních situacích byla žádost o pomoc s úsporou energie. Na druhém místě byl návod na mytí kočky a na třetím správný postup při líbání.

Lustrace i selfie

Pojmem, o jehož vysvětlení letos Ukrajinci v internetu žádali nejčastěji, bylo slovo lustrace, široce diskutovaný proces, kterým po převratu procházejí tisíce ukrajinských státních úředníků. Následoval výraz selfie, tedy fotografický autoportrét pořízený mobilním telefonem. V první desítce se umístila slova federalizace, separatismus, ebola, anexe nebo fašismus.

Seznam nejčastějších internetových nákupů vede bojler. Hned za ním jsou lístky na vlak, dolary a neprůstřelné vesty. Šokem pro manažery firmy Google byl seznam nejčastěji vyhledávaných receptů: na prvním místě se ocitl Molotovův koktejl, tedy hořlavá směs užívaná při demonstracích.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....