Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zemětřesení zabilo 13 lidí. Mohou za to turisté, řekl místní ministr

Kazachstán

  10:55aktualizováno  18:39
KUALA LUMPUR - Nejméně 13 lidí zahynulo na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu při pátečním zemětřesení o síle 6,0 stupně. Nález dalších těl oznámil v sobotu malajsijský ministr turistiky Masidi Manjun. Po dalších šesti turistech záchranáři ještě pátrají.

Turisté po zemětřesení sestupují z Kinabalu. foto: ČTK

Přístup na Kinabalu bude tři týdny uzavřen, aby mohly být napraveny následky zemětřesení, řekl Manjun.

První informace mluvily o dvou mrtvých. Více než stovka osob, včetně cizinců, zůstala celý pátek a část noci na sobotu kvůli zablokované sestupové trase na čtyřtisícovém horském velikánu uvězněna. Po půlnoci místního času se skupina 137 lidí dostala do bezpečí. Těla obětí se záchranáři pokusí letecky přepravit z hory, uvedl ministr Manjun, transport ale podle něj může komplikovat špatné počasí. Pátrací a záchranné akce se podle něj účastní šedesát záchranářů a čtyři vrtulníky.

Zemětřesení zabilo přes 2500 lidí. Oběti hlásí i za hranicemi Nepálu

Podle úřadů si otřesy půdy vyžádaly smrt místního horského vůdce a dvanáctileté singapurské dívky. Zbývajících devět obětí zatím nebylo identifikováno, řekl na tiskové konferenci policejní mluvčí. Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy a pády kamenů, které zatarasily cestu dolů 137 turistům. Ti byli nuceni strávit část sobotní noci na svahu hory, kde teplota klesá v nočních hodinách k nule stupňů Celsia.

Počáteční snahy přeživší urychleně evakuovat nebyly úspěšné, protože vrtulníky nemohly na hoře vysoké 4095 metrů kvůli špatnému počasí přistát. Na pomoc turistům se vydali zaměstnanci místního přírodního parku a 32 horských vůdců a v sobotu ve 2:50 místního času (pátek 20:50 SELČ) je dopravili do bezpečí.

Viníky neštěstí jsou nemravní turisté

Místopředseda vlády státu Sabah podle agentury AP označil za viníky tragédie na Kinabalu skupinu deseti cizinců, kteří „projevili neúctu vůči svaté hoře“, když se minulou neděli fotografovali na jejím vrcholku nazí. K „usmíření ducha hory“ bude prý proveden speciální rituál.

V této skupině turistů byli údajně mimo jiné dva Kanaďané, dva Nizozemci a jeden Němec. Podle policejního šéfa státu Sabah je pět z desítky „provinilých“ cizinců stále ještě v Malajsii a bude jim znemožněno ze země odcestovat. Budou prý zadrženi kvůli přečinu „hrubé nemravnosti“.

Zemětřesení U Papuy-Nové Guineje: silné, ale neškodné

Podle agentury Reuters byli v době zemětřesení na hoře turisté z šestnácti zemí - kromě 117 Malajsijců a 38 Singapuřanů také Američané, Nizozemci, Britové, Francouzi, Australané a také turisté z Belgie, Thajska, Filipín, Kazachstánu, Indie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Dánska a Číny. Z nich 52 se dostalo dolů již dříve v pátek.

Otřesy půdy vycházely z hloubky deseti kilometrů a měly epicentrum ve státě Sabah na ostrově Borneo, 54 kilometrů od zmíněné hory. Zemětřesení poničilo turistické chaty a další zařízení na hoře Kinabalu. Kvůli otřesům se také na hoře odlomila část skalního útvaru známého pod názvem Oslí uši.

Autor: