24. července 2019 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyšší prioritou pro Johnsona je dokončit brexit, řekla Mayová v projevu na rozloučenou

Theresa Mayová se loučí s úřadem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová se loučí s úřadem | foto: Reuters

LONDÝN Realizovat odchod Británie z Evropské unie takovým způsobem, který je dobrý pro celou zemi, označila končící britská premiérka Theresa Mayová za hlavní úkol svého nástupce Borise Johnsona. Ve středečním krátkém projevu na rozloučenou před sídlem britských ministerských předsedů v Downing Street zároveň popřála novému kabinetu mnoho úspěchů. Následně zamířila za královnou Alžbětou II., aby podala demisi a doporučila panovnici jmenování Johnsona do čela vlády.

„Jejich úspěchy budou úspěchy naší země a já doufám, že jich bude mnoho,“ vzkázala Johnsonovi a jeho vznikajícímu kabinetu odcházející premiérka. Její projev pak na chvíli přerušil výkřik „Zastavte brexit!“ od demonstranta před branami Downing Street, načež Mayová reagovala slovy: „Myslím, že nikoli.“

Na závěr proslovu poděkovala svým kolegům v kabinetu, v parlamentu či v úřadě vlády a také vyslovila dík britským občanům za to, že jí „dali možnost sloužit“. „Toto je země ambicí a příležitostí,“ dodala, přičemž vyjádřila naději, že každá britská dívka si nyní uvědomuje, že může dosáhnout čehokoli.

Těsně před posledními chvílemi v Downing Street absolvovala Mayová naposledy interpelace v dolní komoře britského parlamentu. „Řekli mi, že během posledních tří let jsem za 140 hodin interpelací ve sněmovně zodpověděla přes 4500 otázek,“ uvedla končící premiérka, která bude od středy řadovou poslankyní Konzervativní strany. Kolegové z poslaneckých lavic ji pak ze sněmovny vyprovodili potleskem vestoje, přičemž se Mayová podle televize Sky News neubránila slzám.

Ani poslední interpelace se ale neobešly bez poměrně ostré slovní přestřelky mezi Mayovou a labouristickým lídrem Jeremym Corbynem. Premiérka ji zakončila výzvou, aby Corbyn zvážil svůj odchod z čela hlavní opoziční strany. Prohlásila, že jako lídryně strany uznala, kdy se její čas naplnil a „možná teď nastal čas, aby on (Corbyn) učinil totéž“.

lex ank

ČTK

Najdete na Lidovky.cz