Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvyšší soud potvrdil trest pro dva Čechy v Turecku. Jsou odsouzeni na 6 let a 3 měsíce

Svět

  15:31aktualizováno  16:29
Ankara - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro dva české občany, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení. V pondělí to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, ale mohou se pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, doplnila Valentová.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. foto: Policie

„Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil původní verdikt soudu nižší instance ve výši šest let a tří měsíců pro oba Čechy,“ uvedla Valentová. Ministerstvo se o rozsudku dozvědělo od právních zástupců Markéty Všelichové a Miroslava Farkase.

Dvojice již v Turecku vyčerpala všechny možnosti, jak verdikt zvrátit, může se ale obrátit na Evropský soud pro lidská práva. „Česká republika se v případě podání stížnosti může připojit na stranu stěžovatele. Nelze ale předjímat, zda soud případ přijme,“ uvedla Valentová. Ministerstvo zahraničí bude podle mluvčí případ dál sledovat. 

Dva Češi byli v Turecku odsouzeni na 6 let a 3 měsíce. Za podporu kurdských milicí

Náměstek ministra pro řízení právní a konzulární sekce Martin Smolek již požádal o jednání se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti. Všelichová a Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Jejich fyzický stav je dobrý a jejich rodiny jsou v kontaktu s českou konzulkou, řekla Valentová. 

Farkas a Všelichová byli v Turecku odsouzeni už minulý rok. Do vězení je soud poslal za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Tehdy ještě verdikt soudu nebyl pravomocný a obhajoba se proti němu odvolala.

Podle Všelichové a Farkase také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).

Oba Češi byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory „teroristů“ v Turecku. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Jak se vyvíjel případ odsouzených čechů

13. listopadu 2016 - Turecké úřady zadržely na hraničním přechodu s Irákem dvojici Čechů, Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase. Při kontrole u nich byly nalezeny materiály, letáky a fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že oba patří ke kurdským milicím YPG. Ty jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci. Češi skončili ve vazbě.

    17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. Turecké úřady hovořily o tom, že Všelichová a Farkas podporovali teroristy, zatímco známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uvedli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

    13. prosince 2016 - Turecko navštívil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mimo jiné jednal o zadržených Češích. Po setkání se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít Česku vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek o kauze jednal i s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Český ministr řekl, že dvojice se nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území ovládaném kurdskými jednotkami v Sýrii vybudovat polní nemocnici.

    8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedmi a půl až 15 let vězení. O měsíc později česká média informovala, že začátek procesu s českými občany je naplánován na 10. května.

    10. května 2017 - Soud byl odročen na 12. června. Podle českého ministerstva si prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.

    12. června 2017 - Soud byl opět odročen na začátek srpna.

    2. srpna 2017 - Všelichová a Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Obhajoba se odvolala. Zaorálek tehdy řekl, že se chce kvůli případu spojit s tureckým protějškem. "Celou dobu jednáme s tureckou stranou. Počkáme na odvolací soud a pak uvidíme, co bude dál," řekla loni v srpnu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagnorová.

    Listopad 2017 - Turecký soud potvrdil Čechům trest šest let a tři měsíce vězení. Jejich advokáti podali koncem listopadu dovolání k tureckému nejvyššímu soudu. Všelichová a Farkas nadále zůstali ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

    26. února 2018 - Turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali vyloučil propojení turecké žádosti o uvalení vazby a následnou extradici kurdského politika Sáliha Muslima, kterého Ankara považuje za teroristu, s případem Všelichové a Farkase (Muslim byl zatčen v únoru v Praze na základě zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády; český soud jej následně propustil na svobodu).

    23. července 2018 - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro české občany, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení. Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou se ale pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Autoři: ,