Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud potvrdil trest pro dva Čechy v Turecku. Jsou odsouzeni na 6 let a 3 měsíce

Svět

  15:31aktualizováno  16:29
Ankara - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro dva české občany, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení. V pondělí to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, ale mohou se pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, doplnila Valentová.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. foto: Policie

„Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil původní verdikt soudu nižší instance ve výši šest let a tří měsíců pro oba Čechy,“ uvedla Valentová. Ministerstvo se o rozsudku dozvědělo od právních zástupců Markéty Všelichové a Miroslava Farkase.

Dvojice již v Turecku vyčerpala všechny možnosti, jak verdikt zvrátit, může se ale obrátit na Evropský soud pro lidská práva. „Česká republika se v případě podání stížnosti může připojit na stranu stěžovatele. Nelze ale předjímat, zda soud případ přijme,“ uvedla Valentová. Ministerstvo zahraničí bude podle mluvčí případ dál sledovat. 

Dva Češi byli v Turecku odsouzeni na 6 let a 3 měsíce. Za podporu kurdských milicí

Náměstek ministra pro řízení právní a konzulární sekce Martin Smolek již požádal o jednání se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti. Všelichová a Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Jejich fyzický stav je dobrý a jejich rodiny jsou v kontaktu s českou konzulkou, řekla Valentová. 

Farkas a Všelichová byli v Turecku odsouzeni už minulý rok. Do vězení je soud poslal za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Tehdy ještě verdikt soudu nebyl pravomocný a obhajoba se proti němu odvolala.

Podle Všelichové a Farkase také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).

Oba Češi byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory „teroristů“ v Turecku. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Jak se vyvíjel případ odsouzených čechů

13. listopadu 2016 - Turecké úřady zadržely na hraničním přechodu s Irákem dvojici Čechů, Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase. Při kontrole u nich byly nalezeny materiály, letáky a fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že oba patří ke kurdským milicím YPG. Ty jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci. Češi skončili ve vazbě.

    17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. Turecké úřady hovořily o tom, že Všelichová a Farkas podporovali teroristy, zatímco známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uvedli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

    13. prosince 2016 - Turecko navštívil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mimo jiné jednal o zadržených Češích. Po setkání se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít Česku vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek o kauze jednal i s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Český ministr řekl, že dvojice se nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území ovládaném kurdskými jednotkami v Sýrii vybudovat polní nemocnici.

    8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedmi a půl až 15 let vězení. O měsíc později česká média informovala, že začátek procesu s českými občany je naplánován na 10. května.

    10. května 2017 - Soud byl odročen na 12. června. Podle českého ministerstva si prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.

    12. června 2017 - Soud byl opět odročen na začátek srpna.

    2. srpna 2017 - Všelichová a Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Obhajoba se odvolala. Zaorálek tehdy řekl, že se chce kvůli případu spojit s tureckým protějškem. "Celou dobu jednáme s tureckou stranou. Počkáme na odvolací soud a pak uvidíme, co bude dál," řekla loni v srpnu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagnorová.

    Listopad 2017 - Turecký soud potvrdil Čechům trest šest let a tři měsíce vězení. Jejich advokáti podali koncem listopadu dovolání k tureckému nejvyššímu soudu. Všelichová a Farkas nadále zůstali ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

    26. února 2018 - Turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali vyloučil propojení turecké žádosti o uvalení vazby a následnou extradici kurdského politika Sáliha Muslima, kterého Ankara považuje za teroristu, s případem Všelichové a Farkase (Muslim byl zatčen v únoru v Praze na základě zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády; český soud jej následně propustil na svobodu).

    23. července 2018 - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro české občany, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení. Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou se ale pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...