Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvyšší soud USA odmítl novou republikánskou stížnost na zdravotnickou reformu Obamacare

Svět

  18:58
Washington - Reforma amerického zdravotnictví známá jako Obamacare ustála další žalobu z tábora Republikánské strany, když americký nejvyšší soud odmítl stížnost podanou vícero stranami v čele se státem Texas. Soudci poměrem sedm ku dvěma rozhodli, že stěžovatelé nemají právo žádat federální instanci o zneplatnění zákona z éry demokratického prezidenta Baracka Obamy. Reforma a s ní i zdravotní pojištění milionů Američanů tak dál platí, informují americká média.

"Obamacare funguje", tvrdí leták. foto: Reuters

Trumpova vláda žádá soud o zneplatnění Obamacare. Systém je příliš drahý, tvrdí Trump

Podle veřejnoprávního rozhlasu NPR nejvyšší soud podpořil „zákon o dostupné péči“ potřetí od jeho přijetí. Reforma platí od roku 2010 a v roce 2012 nejvyšší soud nejtěsnější možnou většinou odmítl stížnost na jeho nejkontroverznější bod, tedy ustanovení o pokutách pro jednotlivce, kteří si nesjednají zdravotní pojištění.

Americký nejvyšší soud.
Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci ohledně zdravotnictví.

Toto ustanovení pak na začátku úřadování prezidenta Donalda Trumpa republikáni prostřednictvím daňové reformy učinili bezzubým, když pokuty snížili na nulu, zatímco zbytek reformy zůstal v platnosti. Nová republikánská stížnost podle listu The Washington Post spočívala v tom, že v návaznosti na úpravu musí skončit i celý zákon, protože zásah Kongresu jej učinil protiústavním. Tento argument mnozí odborníci mají za směšný, napsal deník.

Verdikt nejvyššího soudu argumenty Texasu a dalších republikány ovládaných amerických států nerozebírá. „Nevěnujeme se těmto otázkám o platnosti zákona, neboť Texas a další žalobci v této žalobě nemají postavení na to, aby je vznášeli,“ píše se ve stanovisku většiny soudního senátu.

Trump ‚řízl‘ do Obamacare. Rozhodl se zrušit dotace pro zdravotní pojišťovny

Sedmičlenná skupina soudců uvedla, že podobná stížnost takovéhoto druhu je přípustná pouze tehdy, vznáší-li její autor nebo autoři obvinění z „osobní újmy“, kterou lze rozumným způsobem spojit s údajně nezákonným počínáním žalované strany. „Žádný stěžovatel nepopsal takovouto újmu ‚oprávněně spojitelnou‘ s ‚údajně nezákonným jednáním‘, které je zde napadáno,“ vysvětlovali. S většinovým stanoviskem se neztotožnili soudci Samuel Alito a Neil Gorsuch.

Reforma Obamacare kromě již nefunkčního trestu pro osoby bez pojištění zakotvila také povinnost pro většinu firem zprostředkovat pojištění svým zaměstnancům. Dále zavedla záruky pro Američany, kteří již mají zdravotní problémy a snaží se dojednat si pojištění, stanovila řadu bezplatných preventivních služeb a rozšířila vládní program Medicaid zaměřený na sociálně slabší, připomněla agentura AP.

Zákon z Obamovy éry, který se republikáni přes deset let snaží potopit, podle administrativy současného prezidenta Joea Bidena zpřístupnil zdravotní péči asi 31 milionům Američanů. Opatření bývá kritizováno za to, že údajně způsobilo zdražení pojistek a pokřivilo pojistný trh. Průzkumy ovšem naznačují, že jeho popularita roste, a Biden v souvislosti s epidemií covidu-19 rozšířil financování souvisejících programů a spustil mimořádné období pro vstup na pojistný trh fungující na základě Obamacare.

Verdikt nejvyššího soudu označil prezident za „velké vítězství pro americký lid“. Na zákon o dostupné péči podle něj spoléhají miliony lidí a po dnešku na něj budou moci spoléhat nadále. Podle AP Biden Obamacare bere jako odrazový můstek k vytvoření systému, v němž budou pojištěni všichni Američané.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat