27. července 2019 7:12, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Průlom ve stavbě ‚Trumpovy‘ zdi. Můžete použít 57 miliard z rozpočtu Pentagonu, rozhodl nejvyšší soud

Hranici mezi Mexikem a USA současně tvoří nejen přírodní překážky, ale série... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranici mezi Mexikem a USA současně tvoří nejen přírodní překážky, ale série... | foto: ČTK/AP/Dario Lopez-Mills

WASHINGTON Americký nejvyšší soud rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016, uvedla agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu poměrem pěti ku čtyřem hlasům zvrátili květnové rozhodnutí kalifornského federálního soudu, který zakázal Trumpově vládě začít stavět hraniční zeď z peněz schválených Kongresem pro Pentagon. Trumpova administrativa se proti verdiktu kalifornského soudu odvolala, u odvolacího soudu však neuspěla. Nyní se nejvyšší soud přiklonil na její stranu.

„Velké vítězství pro zeď. Americký nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance a dal zdi na jižní hranici zelenou. Velká výhra pro bezpečnost hranic a vládu zákona!“ napsal Trump na Twitteru několik minut po pátečním výroku nejvyššího soudu.

Rozhodnutí nejvyššího soudu tak přikleplo peníze na stavební projekty zdi, která má být více než sto mil (více než 160 kilometrů) dlouhá, ve státech Arizona, Kalifornie a Nové Mexiko. 

27.července 2019 v 00:37, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 10:35

Wow! Big VICTORY on the Wall. The United States Supreme Court overturns lower court injunction, allows Southern Border Wall to proceed. Big WIN for Border Security and the Rule of Law!

Republikánskému prezidentovi Trumpovi se nepodařilo přesvědčit Kongres, aby uvolnil peníze na financování zdi, proti níž protestují američtí demokraté i mexická vláda. V únoru proto vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu přesunout 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely, na výstavbu zdi. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády v soudních sporech.

Reakce na rozhodnutí nejvyššího soudu na sebe nenechaly dlouho čekat. „Dnes večer nejvyšší soud dovolil Donaldu Trumpovi vyplýtvat armádní finanční zdroje na zbytečnou a neefektivní zeď, toto rozhodnutí není správné,“ uvedla podle BBC mluvčí Kongresu Nancy Pelosiová. „Naši předci vybudovali stát založeny na demokracii a nikoliv na monarchii.“

Americká unie občanských svobod (ACLU) chce získat u odvolacího soudu urychlené rozhodnutí, aby mohla „zastavit nenávratné a bezprostřední poškození, které způsobí Trumpova hraniční zeď“.

Jen během června zadržely hlídky na hranicích 104 344 migrantů, což je ale i tak podle BBC o 28 procent méně než v květnu. Trump a jeho straníci tvrdí, že za tento propad vděčí Spojené státy novým opatřením, která přijala jeho vláda, včetně zajištění zvýšené ostrahy na mexické straně hranice. Odborníci se však shodují, že pokles je pravidelný během horkých letních měsíců a neukazuje tak zatím žádný výsledek. Podle OSN jen za rok 2019 na hranici zemřelo nebo záhadně zmizelo 170 migrantů včetně třinácti dětí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz