Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Arabské země přerušily styky s Katarem. Podporuje podle nich terorismus

Katarský emír Hamad bin Khalifa Al Thani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katarský emír Hamad bin Khalifa Al Thani | foto: Lidové noviny

MANÁMA Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Katar uvedl, že k tomu země neměly důvod.

Bahrajnská vláda v prohlášení svůj krok zdůvodnila mimo jiné tím, že Katar podporuje teroristické aktivity a financuje skupiny napojené na Írán. Bahrajnské úřady rovněž přerušily letecké a námořní spojení s Katarem a vyzvaly své občany v Kataru, aby ho do 14 dnů opustily. Podobné kroky oznámila i Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Bahrajnské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že stáhne své diplomaty z Kataru do 48 hodin. Vyzvalo rovněž katarské diplomaty, aby opustili do dvou dnů Bahrajn.

Jemenská vláda Katar obvinila, že spolupracuje s jejími nepřáteli z řad šíitských povstalců. „Praktiky Kataru, který spolupracuje s ozbrojenými povstalci podporovanými Íránem a podporuje extremistické skupiny, vyšly jasně najevo,“ konstatovala jemenská vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího ve svém prohlášení.

Katar uvedl, že země Perského zálivu, které s ním přerušily diplomatické vztahy, k tomu neměly legitimní důvod. Katar čelí lživé kampani, konstatovala podle agentury Reuters dnes katarská diplomacie. Podle vlády jde o „porušení katarské suverenity“. Občanům bylo slíbeno, že diplomatická krize nijak neovlivní jejich životy.

Některé arabské státy Katar dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo. Stávající krize vznikla poté, co se v květnu na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila kontroverzní prohlášení, která prý pronesl vládnoucí emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání. Ten údajně vyjádřil pochopení pro palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh a řekl, že Írán (největší regionální nepřítel Saúdské Arábie) je „islámská velmoc, kterou nelze ignorovat a ke které není rozumné se chovat nepřátelsky“. Katar následně oznámil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

USA: Krize kolem Kataru neovlivní boj proti terorismu

Země, kterých se diplomatický spor týká, hrají důležitou roli pro americkou armádu v jejím boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. V Bahrajnu má základnu americká pátá flotila, která hlídkuje v mořích v oblasti Blízkého východu. V jejím rámci od loňského června operuje v Perském zálivu také letadlová loď George H. W. Bush.

Také Katar je blízkým spojencem USA v regionu, na tamní armádní základně působí 10 tisíc amerických vojáků.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson neočekává, že by rozhodnutí přerušit vztahy s Katarem ovlivnilo boj proti terorismu. Tillerson se tak vyjádřil na své návštěvě Austrálie. Stejný názor má také ministr obrany USA James Mattis.

„Neočekávám, že toto bude mít zásadní dopad - pokud to bude mít vůbec nějaký dopad - na jednotný boj proti terorismu v oblasti či ve světovém měřítku,“ řekl Tillerson novinářům v Sydney po setkání amerických a australských ministrů zahraničí a obrany. Šéf diplomacie Spojených států ale zároveň vyzval zainteresované země, aby spolu zahájily jednání a vyřešily své spory. USA jsou podle něj připraveny při řešení konfliktu pomoci.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...