Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Někteří republikáni napadají ústavní žalobu na Trumpa, senátor Paul plánuje o tématu vyvolat hlasování

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Wikipedia

Washington Někteří republikáni napadají ústavní žalobu podanou na nyní již bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa s argumentem, že odporuje americkému základnímu zákonu, jelikož je Trump od 20. ledna řadovým občanem. Senátor Rand Paul se chystá v Senátu vyvolat hlasování o této otázce, u níž nepanuje shoda ani mezi odborníky na ústavní právo.

Podle komentářů amerických médií je přitom podobná argumentace příhodná pro řadu republikánů, kteří nechtějí Trumpa ani obhajovat, ani se veřejně postavit proti němu.

Exprezident čelí žalobě, která ho viní z podněcování ke vzpouře a kterou na něj v závěru jeho mandátu podala Sněmovna reprezentantů v souvislosti s výtržnostmi Trumpových příznivců v sídle Kongresu ze začátku ledna. 

Takzvaný impeachment posuzuje Senát, tedy druhá kongresová komora, která v případě uznání Trumpovy viny může exprezidentovi zakázat usilovat v budoucnu o veřejný úřad. Republikán přitom podle médií zvažuje, že by znovu kandidoval na prezidenta v roce 2024.

Řada republikánů však v posledních dnech tvrdí, že ústava neumožňuje vést proces ústavní žaloby proti prezidentovi, který již završil svůj mandát. Tento postoj podporují někteří právní experti, například profesor a častý host v republikánům nakloněné televizi Fox News Jonathan Turley.

Demokraté podpoření jinými experty však tento argument odmítají. Poukazují jednak na historický precedent z roku 1876, kdy byla vedena úspěšná ústavní žaloba proti bývalému ministrovi války Williamu Belknapovi. 

Senátní lídr demokratů Chuck Schumer rovněž prohlásil, že by prezident, který zneužil svoje pravomoci, mohl uniknout odpovědnosti jen tím, že rychle rezignuje. Ke konci prezidentského mandátu by pak mohl učinit v podstatě cokoli s vědomím, že v případě problému odstoupí z funkce a vyhne se tím případnému zákazu kandidovat znovu.

Bývalá Trumpova mluvčí chce usilovat o post guvernérky Arkansasu. Kandidaturu exprezident posvětil

Senát začne žalobu projednávat 9. února. Aby byl Trump odsouzen, muselo by se k 50 demokratickým senátorům přidat nejméně 17 jejich republikánských kolegů, což agentura Reuters označuje za málo pravděpodobné.

Argument ohledně neústavnosti žaloby by přitom podle některých novinářů mohl řadě republikánů poskytnout příležitost vyhnout se tomu, aby museli před zraky veřejnosti buď Trumpa podpořit, nebo hlasovat pro jeho odsouzení.

Řada z nich sice odsoudila prezidentovy výroky pronesené před jeho příznivci krátce před útokem na Kapitol a šéf senátních republikánů Mitch McConnell již dříve uvedl, že by Trumpovo případné odsouzení mohlo být oprávněné. Hlasovat proti bývalé hlavě státu, která má v Republikánské straně stále velké množství podporovatelů, by však nemuselo být politicky rozumné. Trump již dříve hrozil, že všem, kteří se proti němu postaví, zkomplikuje svým vlivem budoucí znovuzvolení.

Trump čelí ústavní žalobě jako jediný prezident v historii USA podruhé. Blížící se jednání Senátu, který má při posuzování ústavní žaloby roli soudu, se však bude odlišovat od toho z minulého roku v tom, že jej nebude řídit předseda nejvyššího soudu, nýbrž služebně nejstarší člen komory, který je rovněž dočasným předsedou Senátu (president pro tempore). 

Nyní je v této pozici demokrat Patrick Leahy, podle nějž je historickým zvykem, aby ústavní žaloby namířené proti činitelům, kteří nejsou prezidenti, řídil právě dočasný předseda komory. I toto rozhodnutí však napadá republikán Paul s tím, že podle jeho názoru vyvolává pochyby o ústavnosti celého procesu.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!