Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nelson Mandela (1918-2013) - život v deseti obrazech

Svět

  16:13
"Nikdo se nenarodí s tím, že cítí nenávist vůči jinému člověku kvůli barvě jeho kůže, jeho původu či náboženství," řekl Nelson Mandela, bojovník proti rasové segregaci, první černošský prezident JAR a laureát Nobelovy ceny míru. Zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let. Vybranými fotografiemi připomínáme zásadní okamžiky jeho života.

Nelson Mandela v roce 1990 foto: Reuters

Nelson Mandela se narodil 18. července 1918 ve vesnici Qunu v Transkei (dnešní Východní Kapsko) jako nejstarší syn náčelníka kmene Tembu náležejícího ke Xhosům. Základní a střední vzdělání získal na misijních školách. V letech 1938-1940 studoval umělecký směr na černošské univerzitě ve Fort Hare, ze které byl pro organizování studentské stávky vyloučen.

Nelson Mandela na konci 30. let

Zatímco dálkově studoval práva, stal se Mandela vůdcem převážně černošské organizace Africký národní kongres (ANC). Na začátku 50. let organizoval protirežimní kampaň občanské neposlušnosti a byl poprvé uvězněn. Po masakru 69 demonstrantů v Sharpeville v roce 1960 byl krátce zatčen, ANC byl zakázán a úřady zakázaly Mandelovu advokátní praxi - první černošskou v Jižní Africe. 

V roce 1960 Mandela objížděl zemi a pořádal protestní demonstrace proti apartheidu - veřejně pálil propustku, kterou se tehdy černoši byli nuceni prokazovat

V roce 1961 se Mandela podílel na založení Umkhonto we Sizwe (Kopí národa), bojové složky ANC, která v prosinci 1961 uskutečnila svou první teroristickou akci a ukončila tak nenásilný boj ANC. Koncem roku 1961 se uchýlil do ilegality a posléze odjel ze země a ze zahraničí řídil bojové akce; při návratu z několikaměsíčního pobytu v cizině byl v srpnu 1962 zatčen a v říjnu 1962 odsouzen na pět let za podněcování ke stávce a ilegální odchod ze země. O dva roky později byl spolu s dalšími pěti členy vedení ANC odsouzen v procesu Rivonia na doživotí za údajnou velezradu a sabotáže.

12. června 1964. Winnie Mandelová (vpravo) marně čeká před budovou soudu, zda nezahlédne svého manžela. Ten byl právě odsouzen k doživotnímu trestu

Prvních 18 let byl Mandela vězněn na ostrově Robben u Kapského Města, který dříve sloužil k internaci malomocných. "Překážky někoho mohou zlomit, jiného ale posílí," řekl v roce 1975. "Nikdy jsem na nikoho nepohlížel jako na někoho, kdo je mi nadřazený, ani ve svém vězeňském životě, ani mimo vězení," dodal o rok později v dopise veliteli věznice.

Tato cela ve věznici na ostrově Robben byla Mandelovým příbytkem dlouhých 18 let - od roku 1964 do roku 1982.

Po celosvětových protestech proti jeho dlouhému pobytu za mřížemi byl Nelson Mandela v dubnu 1982 převezen do lepší věznice Pollsmoor u Kapského Města a v prosinci 1988 do luxusnější věznice Victor Verster.

Kampaň za propuštění Nelsona Mandely

Kampaň za Mandelovo propuštění však neustávala. Po nástupu Frederika de Klerka do funkce prezidenta v roce 1989 byl mimo jiné odvolán zákaz činnosti ANC a Mandela byl 11. února 1990, ve svých 72 letech, propuštěn na svobodu. V různých káznicích strávil celkem 27 let, šest měsíců a šest dní - podle dostupných údajů patří k rekordmanům mezi politickými vězni.

Nelson Mandela s manželkou Winnie po svém propuštění z vězení

V červenci 1991 stanul Mandela v čele ANC, který poté přeměnil z bojové organizace v silnou politickou stranu a veřejně se zřekl ozbrojeného boje. V roce 1993 získal spolu s de Klerkem Nobelovu cenu míru.

Laureáti Nobelovy ceny míru za rok 1993: Nelson Mandela a Frederik de Klerk

27. dubna 1994 se v Jihoafrické republice konaly první demokratické volby. Hlasovalo v nich téměř 20 milionů lidí. Mandelův ANC získal 62 procent hlasů a Nelson Mandela se stal prvním jihoafrickým prezidentem tmavé pleti.

Fronta do volební místnosti v johannesburské čtvrti Soweto

Post prezidenta JAR zastával v letech 1994-1999. "Skuteční vůdci musejí být připraveni obětovat pro svobodu svého národa vše," prohlásil ve svém projevu v provincii KwaZulu-Natal v roce 1998.

Mandela-prezident: projev v budově parlamentu v Kapském Městě

Po odchodu z velké politiky v roce 1999 se Mandela věnoval nadační činnosti a dále komentoval veřejné dění. V červnu 2004, tedy v 85 letech, oznámil, že odchází z veřejného života.

Nelson Mandela oficiálně oznamuje svůj ústup z veřejného života

V uplynulých dvou letech bylo Mandelovo zdraví velmi křehké a byl několikrát hospitalizován. Na konci letošního června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí. Na konci srpna byl z nemocnice propuštěn do domácího ošetřování, zřejmě proto, aby mohl skonat v kruhu svých blízkých.

Zemřel 5. prosince 2013 ve věku 95 let. Státní pohřeb se uskuteční 15. prosince. Podle přání rodiny bude pochován ve vesnici Qunu na jihovýchodě Jihoafrické republiky, kde strávil dětství.

Zuma na nadcházející neděli 8. prosince vyhlásil celostátní den smutku, po němž bude následovat smuteční týden. Jeho součástí bude pietní ceremonie na johannesburském fotbalovém stadionu. Ta se uskuteční 10. prosince a podle agentury DPA se očekává účast světových představitelů.

NELSON MANDELA (1918-2013)

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!