30. června 2013 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nelson Mandela bojuje o život, v JAR zvažují, kde ho pohřbí

Muž se modlí za život Nelsona Mandely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž se modlí za život Nelsona Mandely | foto: ČTK

PRETORIA/PRAHA Čtyřiadevadesátiletý Nelson Mandela víc jak tři týdny leží v nemocnici v Pretorii, jeho stav je kritický. Mezitím u jeho domu roste nová silnice, po níž nejspíš po jeho smrti budou kráčet tisíce truchlících.

Jihoafrický exprezident je v pretorijské nemocnici hospitalizován od 8. června, kdy jej přijali kvůli vážné plicní infekci. I přes aktuální zlepšení zůstává jeho stav i nadále kritický. Nejen jeho rodina, ale potažmo i celá země se tak pomalu připravuje na nejhorší. Až milovaný "Madiba", jak zní jeho klanové jméno, tento svět opustí, budou pro něj truchlit miliony Jihoafričanů.

Velký otazník se však už nyní vznáší nad místem jeho posledního odpočinku. Čtyřiadevadesátiletý Mandela, symbol boje proti apartheidu, sepsal své poslední přání před sedmnácti lety ještě jako vitální ikona mezinárodní politické scény. Tehdy uvedl, že by si přál spočinout ve vesničce Qunu na východě země, kde strávil své mládí a kam se také opět vrátil po 27 letech za mřížemi, kam jej tehdejší režim poslal za "plánování státního převratu".

Hrobka rodiny Mandelových v Qunu

Hrobka rodiny Mandelových v Qunu

Napsal také, že si přeje skromný obřad, žádný okázalý státní ceremoniál. Místo náhrobní desky má pak sloužit obyčejný kámen.

Ve vesnici, kde bydlel, narychlo začaly stavební práce

Ačkoliv se spekulovalo o tom, že by po své smrti měl být pohřben v jihoafrickém hlavním městě Pretoria, o opaku svědčí pokračující stavební práce ve vesnici Qunu. Podle britského listu Daily Telegraphu v pátek ve spěchu dělníci v buldozerech a válcích připravovali novou silnici vedoucí k jeho domu. Očekává se totiž, že strmá louka poblíž venkovského domku s výraznou růžovou omítkou se stane místem Madibova posledního odpočinku.

ČTĚTE TAKÉ:

Přestože rodina tuto informaci nikdy oficiálně nepotvrdila, o tom, že Mandela své instrukce nezměnil, svědčí i další dění ve vesničce. Na úbočí kopce se najednou objevily také červeně kvetoucí rostliny aloe a shluky kamenů označující hranici desetiakrového pozemku exprezidentovy rodiny. Místní obyvatelé jsou na slovo velmi skoupí. Neradi, stejně jako i další africká etnika, mluví o smrti člověka, jenž je stále ještě mezi živými. Přesto nakonec zahraničním reportérům potvrzují, že s pracemi se začalo kvapně teprve v posledních dnech.

Místo Madibova posledního odpočinku nejspíš nebude veřejné

Nejasnosti panují také ohledně toho, zda bude místo Mandelova posledního odpočinku přístupné veřejnosti, nebo jej rodina bude chtít uchránit od davů poutníků toužících vzdát hold nejznámějšímu bojovníkovi proti rasové segregaci.

Zdroj blízký Mandelově rodině uvedl pro jihoafrický list , že příbuzní plánují zřídit vzpomínkovou zahradu v Qunu, kde by na něj turisté mohli v tichosti vzpomenout místo toho, aby se shromažďovali kolem jeho hrobu.

Takovéto řešení naznačila přímo i Mandelova nejstarší dcera Makaziwe v rozhovoru pro jihoafrickou státní televizi. "Rodinné hrobky... ty nejsou nic pro veřejnost," komentovala nepříliš taktní dotaz na Madibovo místo posledního odpočinku. "Veřejnosti jsou určené tehdy, když pohřbíváte své nejbližší a lidi tam pozvete. Tečka. Pak se z nich stane přísně rodině zasvěcené místo," citoval Mandelovu dceru britský list .

Mandelovy děti čeká další stěhování, za otcem

Zdaleka ne poslední otazník ohledně místa, kde jihoafrický exprezident spočine, se váže k trojici jeho zesnulých potomků. Ostatky dvou jeho synů a jedné dcery čeká stěhování. Původně byli pohřbeni v Qunu, poblíž rodinného sídla. Jeden z Mandelových vnuků, místní klanový náčelník Mandla, je však nechal převézt do nedalekého Mveza, Madibovy rodné vísky.

Tento krok odstartoval sérii rodinných šarvátek, jelikož exprezident osobně při několika příležitostech prohlásil, že si přeje, aby spočinuly všechny tři děti po jeho boku. O to více rodinu rozzlobilo, že Mandla s ním exhumaci ostatků údajně ani nekonzultoval. Celý spor proto dotáhli až k soudu. Ten shodou okolností v pátek rozhodl, že Mandla tak učinil neoprávněně a přikázal mu ostatky vrátit zpět do Qunu, píše britský deník .

Ostatky trojice Mandelových potomků tak čeká v pořadí již druhá exhumace. Pokud jsou dosavadní indicie z Qunu správné, měli by spočinout po boku svého otce, kousek od rodinného domu tak, jak si to přál.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!