4. prosince 2017 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nelze to strpět!‘ Medveděv žádá trest pro viníky havárie družice Meteor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | foto: Reuters

MOSKVA Ruského premiéra Dmitrije Medveděva rozezlil nedávný neúspěšný start družice Meteor-M z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Meteorologický satelit se minulý týden nepodařilo navést na oběžnou dráhu a zřítil se do Atlantiku. Premiér v pondělí žádal nápravu a trest pro viníky.

Nepodařená mise byla další ranou pro ruský kosmický průmysl, který se jen obtížně zotavuje z řady dřívějších nezdarů. Medveděv v pondělí o situaci diskutoval se svými náměstky, mezi nimiž byl i vicepremiér Dmitrij Rogozin odpovědný za ruský zbrojní a kosmický program.

„Doufám, že si uvědomujete vážnost situace,“ řekl podle agentury TASS předseda ruské vlády Rogozinovi. „Je třeba předložit návrh na nápravu a samozřejmě zjistit, kdo za to odpovídá,“ konstatoval Medveděv. Dodal, že nehledě na finanční ztráty havárie vážně poškodila pověst ruského kosmického průmyslu.

Miloš Zeman (vpravo) se setkal s s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem...
Ruský premiér Dmitrij Medveděv a jeho čínský protějšek Li Kche-čchiang.

Příčinou neúspěchu se podle předběžných zjištění mohla stát lidská chyba při programování letu. Družice, která se již oddělila od nosné rakety Sojuz, prý dostala první impuls k zažehnutí vlastního raketového pohonu v nesprávné orientaci, a proto se zřítila do oceánu.

O nápravu situace se má podle Medveděva postarat zvláštní komise, od níž premiér očekává konkrétní návrhy. „Nelze to strpět! Žádné pojistné plnění nenahradí ztrátu, kterou jsme v tomto případě utrpěli,“ citovala Medveděva agentura TASS.

Důrazné kritice premiér podrobil nejmenované ruské činitele, kteří po startu z Vostočného okamžitě ohlásili úspěch mise. Podle dřívějších zpráv pochvala zazněla z úst Rogozina, agentura Roskosmos přiznala neúspěch až tři hodiny po havárii. „Šéfové bystře ohlásili, že start se povedl a všechno je v pořádku. To je naprosto nepřípustné,“ řekl Medveděv.

ČTK
  • 35Diskuse

Najdete na Lidovky.cz