Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Angela Merkelová pro LN: Politiku dělám vášnivě ráda

Německá kancléřka Angela Merkelová při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová při rozhovoru pro LN. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Podle německé kancléřky Angely Merkelové nemíří Česko někam na periferii Evropské unie. "Nemám dojem, že by vaše země chtěla stát stranou," říká nejmocnější žena světa v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny.

Německá kancléřka poskytla LN jako prvnímu českému médiu exkluzivní rozhovor. V něm přiznává, že politiku "dělá vášnivě ráda".

'Jsme daleko od politické unie'

Merkelová v rozhovoru pro LN neskrývala své přesvědčení, kam by měla EU směřovat. "V každém případě je chyba, že jsme ještě tak daleko od politické unie."

"Ale i dlouhodobý projekt začíná prvními konkrétními kroky. Naším úkolem v eurozóně je zvyšovat a vyrovnávat konkurenceschopnost a neřídit se přitom průměrem, nýbrž těmi nejlepšími v EU," řekla.

"Reformními kroky doháníme, co se nestalo při tvorbě eura - postupně se vydáváme na cestu k politické unii. Ale skutečně společnou rozpočtovou politiku ještě dlouho mít nebudeme,"dodala.

"Řecko by chtělo v eurozóně zůstat a já bych chtěla totéž, protože odchod Řecka by měl vážné následky. Je zde nebezpečí dominového efektu, který by mohl vyvolat pochybnosti i o členství jiných zemí."

ČR není v unii v izolaci

"Česká republika stejně jako všechny ostatní země uskutečňuje řadu reforem. V žádném případě nemám dojem, že by vaše země chtěla stát stranou," řekla LN Merkelová, která do Prahy přijede 3. dubna. Jednat má především s českým premiérem Petrem Nečasem. Uvedla, že při rozhovorech o konkurenceschopnosti Evropy udělala zkušenost, že český premiér je konstruktivní partner.

ČR, která se k fiskálnímu paktu nepřipojila společně s Velkou Británií, klade v EU důraz právě především na konkurenceschopnost. Za rozhodnutí zůstat mimo smlouvu čekala premiéra a předsedu ODS Nečase v Praze ostrá kritika nejen od opozice, ale také od vládního partnera TOP 09.

Jaderná energie

"Respektujeme rozhodnutí Čechů využívat jadernou energii. Ostatně i u nás budou jaderné elektrárny pracovat do roku 2022."

"Pevně věří", že se v Německu podaří zrychlit výstavbu severojižní energetické sítě tak, aby na hranicích s ČR a Polskem nebylo nutné stavět regulační zařízení, která by bránila přehlcení přenosových sítí těchto zemí.

"Předpokládám, že teď už to bude rok od roku lepší, než byla poslední zima," uvedla. Dodala, že nyní se podrobně jedná na úrovni ministerstev, provozovatelů přenosových sítí i regulátorů.

Německá kancléřka také zdůraznila, že do bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín se hodně investovalo už v souvislosti se vstupem Česka do EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Německo plánuje se stát zemí bez jaderných elektráren, ČR naopak zvažuje rozšíření Temelína. S Nečasem Merkelová o tomto tématu hovořila už několikrát. "Jsem velmi vděčná za to, že (česká vláda) umožňuje mezinárodním pozorovatelům účast na bezpečnostních zkouškách elektrárny," uvedla.

Prahu miluje

"Bývala jsem v Praze často. Miluju to město. Vždycky jsem se pokoušela v restauraci mluvit česky."

"Dostaneš facku, to si ještě pamatuju. Vždycky jsem se snažila v restauraci mluvit česky. Měla jsem dojem, že mi u číšníka pomůže, když si česky objednám smažený řízek a láhev bílého vína," poznamenala.

Obsáhlý exkluzivní rozhovor s německou kancléřkou Angelou Merkelovou si můžete přečíst ve svém iPadu, iPhonu či víkendovém vydání Lidových novin.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...