26. srpna 2017 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nemám strach.‘ Půl milionu lidí v Barceloně demonstruje proti terorismu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Desetitisíce lidí vyšlo do ulic podpořit boj proti teroru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetitisíce lidí vyšlo do ulic podpořit boj proti teroru. | foto: Reuters

BARCELONA Statisíce lidí přišly na sobotní demonstraci v Barceloně proti terorismu, policie hovoří o půl milionu. Akce pořádaná pod heslem Nemám strach je reakcí na teroristické útoky s 15 oběťmi a více než 120 zraněnými z minulého týdne. Demonstrace v metropoli autonomního Katalánska se účastní i španělský král Felipe VI., premiér Mariano Rajoy a předsedové vlád autonomních španělských regionů.

Televize France 24 poznamenala, že demonstrace má ukázat jednotu Španělska vůči terorismu, v průvodu však převládají katalánské vlajky.

Poměrně krátký pochod má skončit na Katalánském náměstí v rušném centru Barcelony. Právě odtud vyjel ve čtvrtek 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po promenádě La Rambla atentátník s autem, kterým zabil 13 lidí. Na útěku zavraždil ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Útočníka, jímž byl mladý Maročan Júnis abú Jakúb, policie zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony.

Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů s autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně.

Španělský král Filip a premiér Mario Rajoy.

Španělský král Filip a premiér Mario Rajoy.

Podle vyšetřovatelů oba útoky spolu souvisely a má je na svědomí teroristická buňka 12 osob. Dvě z nich jsou nyní ve vězení, dvě jsou vyšetřovány na svobodě a ostatní zastřelila policie nebo zemřeli při explozi v Alcanaru. V tomto městě, které leží také v Katalánsku, teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky.

Při manipulaci s nimi došlo ve středu v noci k výbuchu, při němž dva teroristé zahynuli. Jedním z nich byl i imám z města Ripoll, Maročan Abdalbákí Sátí, který ostatní mladé muže pro teroristické útoky údajně naverboval.

Masovou demonstraci proti terorismu podobnou té dnešní zažila Barcelona 12. března 2004, kdy do ulic katalánské metropole vyšlo 1,2 milionu lidí. Stalo se tak den po útocích na vlaky v Madridu, při nichž džihádistická buňka zabila 191 lidí a na 2000 dalších zranila.

Památeční místo na místě, kde bílá dodávka smetla několik lidí.
Žena nechává vzkaz obětem útoku v Barceloně.
ČTK
  • 35Diskuse