23. ledna 2019 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemáme peníze na informátory, ani boj s teroristy, varuje FBI. Vládní ‚shutdown‘ pokračuje

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Platební neschopnost americké vlády již dosáhla historického maxima - trvá 33. den. Zasáhla již i jednu z nejdůležitějších vládních agentur FBI. Její agenti si stěžují, že nemohou platit informátory a přichází tak o velice důležité zdroje uvnitř gangů a teroristických organizací. Řešení krize by mohl přinést čtvrtek.

„Jako koordinátor protiteroristické jednotky mohu říct, že nedostatek financí pro utajené lidské zdroje značně poškozuje schopnosti našeho týmu vyšetřovatelů,“ napsal podle FBI jeden z jejich agentů. Stěžoval si na složitou situaci kolem vládního „shutdownu“ tedy částečné platební neschopnosti federální vlády. Všichni agenti FBI nejen, že pracují již 33. den bez výplat, ale docházejí jim záložní zdroje například na placení informátorů.

„Zaplaťte FBI a to okamžitě!“ uvedl ve středu směrem k vládě šéf odborů FBI Tom O’Connor.„Selhání ve financování FBI nás ovlivňuje ve výkonu naší práce - v ochraně amerických občanů před zločinci a teroristy. Není to o politikaření ani o stranictví, naši speciální agenti pracují a jsou připraveni ochraňovat naši zemi, ale potřebujeme peníze, abychom mohli vykonávat naši práci.“

Podle CNN kvůli nedostatku financí již Federální vyšetřovací úřad přišel o řadu informátorů, kterým se podařilo proniknout do teroristických skupin, jež má FBI v hledáčku. V ohrožení jsou prý také operace pro boj s gangy, pašeráky lidí, pedofily či pašeráky drog.

Nedostatek finančních prostředků již ohrožuje například letitá vyšetřování mexického gangu MS-13, který je jedním z nejsilněji působících gangů na území USA. FBI totiž také přichází o tlumočníky, kteří by jim pomohli se španělsky mluvícími zdroji.

Samotné vedení FBI si je dobře vědomé „oslabení národní bezpečnosti“, které vládní „shutdown“ způsobil. Federální vyšetřovací úřad proto zveřejnil desítky svědectví speciálních agentů, aby donutil vládu k ukončení současného krizového stavu.

Ve výpovědích se pak opakují hlasy říkající: „Ztratili jsme naše zdroje.“ Společně s tím pak vládní agenti upozorňují na to, že opětovné zprůchodnění těchto důležitých informačních kanálů bude velice složité. Hrozí, že budou navždy ztraceny.

„Shutdown zlikvidoval jakoukoliv možnost operativních reakcí,“ uvedl ve zprávě jeden ze zpravodajců v utajení. „Obáváme se, že naši nepřátelé již vědí o tom, že mohou fungovat mnohem volněji.“

Doma zůstává v současnosti na 5 tisíc zaměstnanců vládní agentury. Dalších 30 tisíc agentů je sice ve službě, ale nedostanou výplatu, dokud nebude přijat zákon o financování vlády. Ta by jim pak měla zpětně odpracované hodiny proplatit. Zatím však není jasné, kdy se tak stane.

Řešení může přijít již ve čtvrtek

O vyřešení „shutdownu“ by měli ve čtvrtek rozhodovat američtí senátoři. Předloženy jim budou dva návrhy. S prvním jsou spokojeni pracovníci Bílého domu, jelikož počítá s financováním hraniční zdi a zprovozněním finanční schopnosti vlády. Nabízí také ochranu mladých imigrantů, aby ukonejšil demokraty. Ti však tento návrh odmítají a budou hlasovat pro vlastní řešení, kterým chtějí ukončit shutdown a dát prostor na další vyjednávání do 8. února. 

Historicky nejdelší vládní „shutdown“ způsobil prezident Donald Trump, když v prosinci odmítl návrh Kongresu na provizorní financování federální vlády. Trval a stále trvá na tom, že v novém rozpočtu bude dostatek peněz na vybudování hraniční zdi s Mexikem, jíž slíbil svým voličům v prezidentské kampani s tím, že za ni zaplatí jižní soused USA. V současnosti však Trump žádá od Kongresu minimálně 5,7 miliardy dolarů (129 miliard korun).

Opozice považuje tuto investici za zbytečnou, respektive předraženou, a odmítá schválit peníze pro vládu s takto velkou položkou. Podle agentury AP se krizový stav dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří asi čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají na 800 tisíc lidí. Fungovat tak přestal například federální daňový úřad, uzavřena jsou muzea, do práce nejdou ani hlídači národních parků.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz