Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nemáme spory ohledně Íránu.‘ Trump a Macron se shodují na tom, že Írán nemá mít jaderné zbraně

Svět

  16:09
Caen (Francie) - Spojené státy a Francie se shodují v tom, že Írán nesmí získat jaderné zbraně. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásili prezidenti těchto zemí Donald Trump a Emmanuel Macron. Oba lídři se ve francouzském městě Caen účastní oslav 75. výročí spojenecké invaze. Americké sankce vůči Teheránu, s nimiž Francie nesouhlasí, Trump označil za účinné.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron při oslavách 75. výročí spojenecké invaze. foto: Reuters

„Nedomnívám se, že bychom měli spory ohledně Íránu. Nemyslím si, že by (Macron) chtěl, aby Írán měl jaderné zbraně, což nechci ani já,“ uvedl Trump na improvizované tiskové konferenci před dvoustranným jednáním se svým francouzským protějškem.

‚Jsme vám vděčni za naši svobodu.‘ Macron při oslavách Dne D zmínil i roli Čechoslováků

Podle Macrona se obě hlavy státu shodly na tom, že je potřeba zahájit nová mezinárodní jednání, jejichž cílem bude zamezit Íránu v získání nukleárních zbraní.

Trump loni oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavádějí proti němu sankce. Šéf Bílého domu předtím dohodu dlouhodobě kritizoval. Nevztahuje se podle něj na íránský balistický program a stanovená omezení nejsou trvalá. Trump zároveň Írán vyzval k jednání o nové dohodě, což Teherán opakovaně odmítá.

USA jsou ochotny s Íránem jednat, tvrdí Pompeo. Jde o slovní hru, reaguje Rúhání

Ačkoli Trump ve čtrtek při pietním aktu na americkém hřbitově nad pláží Omaha označil pouto mezi oběma zeměmi za „nezničitelné“, vztahy mezi oběma vůdci jsou v poslední době napjaté. Dělí je především názory na klimatické změny, mezinárodní jadernou dohodu s Íránem nebo na roli Evropské unie.

Když se oba politici sešli loni v listopadu v Paříži na oslavách konce první světové války, Macron v projevu u Vítězného oblouku kritizoval nacionalismus a nepřímo Trumpovu vizi America First (Amerika na prvním místě), což je heslo, jímž republikánský prezident vystihuje svou zahraniční politiku. Trump o několik dní později v sérii tweetů vyčetl Macronovi nízkou popularitu a kritizoval Paříž za údajně nespravedlivé obchodní praktiky.

Ve čtvrtek před jednáním s Macronem Trump ujišťoval, že Washington a Paříž mají „výjimečné vztahy“. Macron prohlásil, že je „vždy rád, když prezident Trump přijede do Francie“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat