Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemáš šanci, píše Sarkozy Topolánkovi

Svět

  17:16
PAŘÍŽ - Francouzský odpoledník Le Monde dnes v úsměvném podání otiskl "dopis" prezidenta Nicolase Sarkozyho českému premiérovi Mirku Topolánkovi, který po něm převzal štafetu předsednictví v Evropské unii. Údajný Sarkozy se v textu označuje za "honorárního předsedu Evropské unie".

Francie se baví na český účet. Sarkozy a Klaus se stali před nedávnem terčem vtipů i ve francouzské obdobě karikaturistického pořadu Gumáci. foto: Repro www.canalplus.fr

"Můj milý Mirku, tvoje země tedy přebírá střídající předsednictví EU. Nemáš šanci. Mohl bys ji přebírat po Řekovi zapleteném do pouličních bojů, Italovi tahajícím se s šestatřiceti kastroly anebo i po tvrdohlavé Němce, které chybí jakékoli charisma. Osud ale chtěl, abys nastoupil po mně, který změnil Evropu a možná i svět," píše domnělý Sarkozy.

"Tvá malá země nepřijala ani euro, ani lisabonskou smlouvu. Tvůj prezident republiky je vyhlášený euroskeptik a tvoje koaliční vláda se drží jen na vlásku. Ale můžeš počítat s mou pomocí. V pondělí odjíždím na Blízký východ vyřešit izraelsko-arabskou otázku. Po návratu podniknu několik iniciativ, abych ukončil světovou ekonomickou krizi.

Což mi pak nezabrání v tom, abych odstranil plyny se skleníkovým efektem a abych definitivně zastavil klimatické oteplování. Buď bez obav, Mirku. Ani si nevšimneš, jak těch šest měsíců předsednictví uteče. Odvahu! A pozdravuj paní Topolánkovou," uzavírá dopis.

Le Monde patří k nejserióznějším francouzským listům, který téměř pravidelně dává na první stránku karikaturní obrázek většinou k hlavní události dne. Někdy si ale neodepře na některé z posledních stránek otisknout také humornější článek.

Autor: