• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Francie se baví na český účet. Sarkozy a Klaus se stali před nedávnem terčem vtipů i ve francouzské obdobě karikaturistického pořadu Gumáci. | foto: Repro www.canalplus.fr

Nemáš šanci, píše Sarkozy Topolánkovi

Svět
  •   17:16
PAŘÍŽ - Francouzský odpoledník Le Monde dnes v úsměvném podání otiskl "dopis" prezidenta Nicolase Sarkozyho českému premiérovi Mirku Topolánkovi, který po něm převzal štafetu předsednictví v Evropské unii. Údajný Sarkozy se v textu označuje za "honorárního předsedu Evropské unie".

"Můj milý Mirku, tvoje země tedy přebírá střídající předsednictví EU. Nemáš šanci. Mohl bys ji přebírat po Řekovi zapleteném do pouličních bojů, Italovi tahajícím se s šestatřiceti kastroly anebo i po tvrdohlavé Němce, které chybí jakékoli charisma. Osud ale chtěl, abys nastoupil po mně, který změnil Evropu a možná i svět," píše domnělý Sarkozy.

"Tvá malá země nepřijala ani euro, ani lisabonskou smlouvu. Tvůj prezident republiky je vyhlášený euroskeptik a tvoje koaliční vláda se drží jen na vlásku. Ale můžeš počítat s mou pomocí. V pondělí odjíždím na Blízký východ vyřešit izraelsko-arabskou otázku. Po návratu podniknu několik iniciativ, abych ukončil světovou ekonomickou krizi.

Což mi pak nezabrání v tom, abych odstranil plyny se skleníkovým efektem a abych definitivně zastavil klimatické oteplování. Buď bez obav, Mirku. Ani si nevšimneš, jak těch šest měsíců předsednictví uteče. Odvahu! A pozdravuj paní Topolánkovou," uzavírá dopis.

Le Monde patří k nejserióznějším francouzským listům, který téměř pravidelně dává na první stránku karikaturní obrázek většinou k hlavní události dne. Někdy si ale neodepře na některé z posledních stránek otisknout také humornější článek.

Autor: Lidovky.cz