Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němce děsí příliv čečenských islamistů, míří k nim i přes Česko

Svět

  7:00
BERLÍN - V Německu výrazně přibývá čečenských žadatelů o azyl a jsou mezi nimi i předáci islamistické teroristické skupiny Kavkazský emirát.

Vůdce čečenských separatistů Doku Umarov. foto: ČTK

Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož se tito Čečenci do Spolkové republiky stále častěji dostávají přes Česko. Německé úřady kvůli jejich přílivu začínají bít na poplach.

Podle německé kontrarozvědky žije už nyní v zemi okolo 200 stoupenců vůdce Kavkazského emirátu Doku Umarova, nejhledanějšího teroristy v Rusku, který nedávno pohrozil útoky na olympijské hry v Soči. Mezi těmito Čečenci jsou podle Die Welt také nebezpeční extremisté, které kontrarozvědka hlídá. "Téměř všichni čelní představitelé Kavkazského emirátu v Německu přišli do země celkem nedávno jako žadatelé o azyl," řekl listu nejmenovaný pracovník vnitřní zpravodajské služby. "Sbírají tu peníze na boj na Kavkaze a verbují bojovníky. Působí celkem izolovaně," dodal.

Od začátku roku zaznamenal v Německu podle odborníků počet uprchlíků z Čečenska silný nárůst. Předpokládají proto, že v zemi přibylo i radikálních islamistů z Kavkazu. Zatímco loni tam o azyl požádalo okolo 3200 občanů Ruské federace, z nichž Čečenci tvořili podle odhadů asi 70 procent, od ledna do poloviny července překročil počet žádostí o azyl z Ruska 10.000 a Čečenců mezi nimi může být až 90 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní trasa, po níž se dostávají do Německa, vede přes Polsko. Další přicházejí přes Česko do Bavorska nebo Saska. Právě tuto trasu využívají pašeráci Čečenců podle Die Welt nyní stále častěji. Utečenci míří přes Ukrajinu, Moldavsko, Rumunsko nebo Bulharsko až do Česka a z něj přes hranice do Německa. "Zaznamenali jsme vznik profesionálních pašeráckých sítí, které dostanou během několika týdnů do Spolkové republiky celé rodiny," řekl Die Welt nejmenovaný představitel bezpečnostních složek. Každou noc podle něj přichází do Německa 20 až 40 uprchlíků z Kavkazu.

"Při přílivu žadatelů o azyl z Čečenska musíme být na pozoru," prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Mohou mezi nimi být i radikální islamisté, kteří do Německa cestují jen pod pláštíkem azylového práva. Ignorovat tuto možnost by bylo zcela naivní," zdůraznil bavorský politik. Německá policie dokonce navrhla umisťovat potenciálně nebezpečné žadatele o azyl z Čečenska do speciálního zařízení, kde by byli pod neustálým dohledem.

Operace v Německu

"V normální ubytovně pro uprchlíky by mohli snadno utiskovat své krajany a rekrutovat mladé lidi pro své zločinecké mise," vysvětlil předseda policejních odborů Rainer Wendt. Čečenské islamisty přitom označil za časovanou bombu. "Bojovníci přicházejí z občanské války, kde se naučili zabíjet," varoval.

Podle Die Welt kvůli možné hrozbě ze strany čečenských islamistů v minulých týdnech několikrát jednali představitelé německých a ruských tajných služeb o možných teroristických sítích z Kavkazu, které se mohly usadit v Německu. "Nikdo nemá zájem na tom, aby se teroristický útok na Soči plánoval na německé půdě," komentoval tyto konzultace vysoký činitel německé kontrarozvědky.

V květnu prý informovala ruská tajná služba FSB německé kolegy, že zachytila telefonát islamistů z Kavkazu do Sýrie, v němž se šifrovanou řečí mluvilo o "operaci v Německu". Německá kontrarozvědka následně identifikovala osmnáctiletého Čečence žijícího v Berlíně, který mohl být do této akce zapojen. Během červnové návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy byl proto tento mladík podle Die Welt načas umístěn do vazby.

BIS: Nic neřekneme

Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) se k možnosti přesunu čečenských islamistů přes české území konkrétně nevyjádřila. "Pokud získáme poznatky, že na našem území dochází k aktivitám, které mohou ve svém důsledku ohrozit bezpečnost sousedního státu (nebo kterékoli země Evropské unie), mohu ujistit, že takové informace vždy bezodkladně předáváme partnerské zpravodajské službě příslušného státu," sdělil ČTK mluvčí BIS Jan Šubert.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...