Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci by rádi uvolnění opatření v co nejkratší době. Teď není vhodná příležitost, říká kancléřka

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. | foto: ČTK/AP

BERLÍN/PRAHA Není to ani týden, co se v Německu výrazně zpřísnila opatření proti šíření koronavirové nákazy. Mezi nejradikálnější patří zákaz pobytu na veřejných prostranstvích nebo omezení sociálních kontaktů. Po ani ne sedmi dnech ovšem sílí hlasy volající po tom, aby se německé veřejnosti alespoň naznačilo, kdy by mohly restrikce skončit a veřejný život se přiblížit stavu předtím, než začal i v Německu dramaticky narůstat počet nakažených.

Představitelé spolkové vlády, kteří se minulý týden po dlouhé přetahované dohodli na společném postupu s vládami v regionech, jsou proti. Nejhlasitěji kancléřka Angela Merkelová, když vyloučila, že by například na Velikonoce mohlo dojít ke zrušení některých opatření. „Teď není vhodná příležitost uvažovat o jejich uvolnění,“ uvedla šéfka vlády ve čtvrtek večer. 

Odůvodnila to tím, že v současné situaci se v Německu počet lidí nakažených infekcí zdvojnásobuje za čtyři až pět dní, což je stále ještě příliš prudký nárůst. Cílem prý musí být „natáhnout“ zmíněnou lhůtu na minimálně deset dní. To proto, aby se dle Merkelové zabránilo přetížení zdravotnického systému v zemi. „Chci požádat lidi v Německu o trpělivost,“ prohlásila šéfka vlády.

Policejní hlídka ve Frankfurtu nad Mohanem.
Opuštěná rakev stojí v německém Wolfsburgu na dvorku, který patří službě...

„Bylo vždy jasné, že teprve v situaci, kdy uvidíme nějaké výsledky, o tom můžeme uvažovat,“ dodala kancléřka na tiskové konferenci, jež se uskutečnila přes internet. Merkelová je totiž v dobrovolné domácí karanténě, neboť se setkala s lékařem nakaženým koronavirem. Oba testy, jimž se dosud podrobila, byly negativní.

Diskuse o tom, jak dlouho má být veřejný život v Německu v úsporném režimu, se rozpoutala po středeční rozpravě ve Spolkovém sněmu. Poslanci tehdy schvalovali mnohamiliardový balíček na pomoc firmám zasaženým koronavirovou krizí. Schválili také časově omezené pravomoci pro spolkové orgány.

Nejdřív budou moci ven mladí a zdraví

Přesto ale i vláda v Berlíně zřejmě chce vyslat směrem k veřejnosti signál, že existuje světlo na konci tunelu. Například šéf úřadu vlády a blízký spolupracovník Merkelové ministr bez portfeje Helge Braun přislíbil, že přísná opatření, především pokud jde o zamezování sociálních kontaktů mezi lidmi, budou časem opuštěna. Až ta situace nastane, dojde k tomu prý postupně a nejdřív u lidí, kteří jsou mladí a zdraví. 

„Samozřejmě, příští fáze bude taková, že mladí lidé, kteří nepatří mezi rizikové skupiny, mohou vyjít na ulici,“ prohlásil Braun v rozhovoru pro mládežnickou komunitní aplikaci Jodel. I on ovšem zdůraznil, že teprve příští dva dny ukážou, jestli kroky podniknuté německou vládou k potlačení šíření nákazy zaberou a přinesou očekávané výsledky.

Po jasné perspektivě, kdy regulace v souvislosti s koronavirem skončí, volají i zástupci podnikatelského sektoru. Vláda by měla „nejpozději po Velikonocích krok po kroku“ umožnit firmám, aby mohly vykonávat svou činnost opět v plném rozsahu. Uvedl to šéf svazu středně velkých podniků Mario Ohoven v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD.

Profesor statistiky z Dortmundu Walter Krämer poukázal pro server Tagesschau.de na možné zdravotní následky, pokud je veřejný život na delší dobu omezen na minimum a ani běžné mezilidské kontakty se nemohou odehrávat obvyklým způsobem. V takovém případě prý narůstá riziko onemocnění cukrovkou a obezitou. Může také přibývat případů násilí na ženách nebo dětech kvůli tomu, že rodiny jsou po celé dny soustředěny na malém prostoru.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...