Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozhodující střet. Němci dávají ruce pryč od Orbána

Obrat. Maďarsko po osmi letech pod vedením premiéra Viktora Orbána vykazuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrat. Maďarsko po osmi letech pod vedením premiéra Viktora Orbána vykazuje... | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA V rámci Evropské lidové strany se schyluje k rozhodujícímu střetu ohledně dalšího setrvání strany maďarského premiéra Viktora Orbána v jejích řadách. Klíčovou roli přitom hrají členové z Německa.

Dlouhou dobu se zdálo, že v Evropské unii platí nepsané pravidlo: jedno, jak moc bude maďarský premiér Viktor Orbán brojit proti Bruselu, jeho němečtí partneři v rámci Evropské lidové strany (EPP) ho nakonec podrží. Především bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) v minulosti Orbána bránila. V době, kdy v Německu vrcholil spor o migrační politiku, maďarského premiéra, který migraci kategoricky odmítá, například demonstrativně zvala na svá sezení. Teď se ale zdá být všechno jinak.

Důvodem je nejnovější řada předvolebních plakátů, které nechala Orbánova strana od začátku týdne rozmísťovat v souvislosti skvětnovými volbami do Evropského parlamentu po celé zemi. Podobně jako v minulosti je na nich opět zobrazen americký miliardář a filantrop s maďarsko-židovskými kořeny George Soros. Maďarská vládní strana Fidesz ho dlouhodobě viní, že svými finančními prostředky a různými nadacemi podporuje masovou migraci z muslimských zemí do Evropy. Vedle Sorose je tam ovšem zachycen i končící předseda Evropské komise, Lucemburčan Jean-Claude Juncker, přičemž miliardář, který je v pozadí, jako by mu našeptával.

„I vy máte právo vědět, co má Brusel v plánu!“ stojí na plakátu. Pod tím je pak drobným písmem uvedeno, že Evropská unie údajně chystá zavedení víz pro migranty, povinnou kvótu pro usídlování uprchlíků a stejně tak prý záměrné oslabení systému ochrany hranic Evropské unie. Orbánova strana na motivu plakátů nic špatného nevidí a označuje je za „součást informační kampaně“.

V minulých dnech na ně reagovala již Komise s tím, že tvrzení nejsou pravdivá. Maďarský premiér naopak trvá na svém. „Tato kampaň odhaluje byrokraty v Bruselu,“ uvedl včera v pravidelném rozhovoru pro státní rozhlas. Dodal, že „stávající promigrační většina v Bruselu chce zvýšit imigraci, což by znamenalo, že Evropa by už nepatřila Evropanům“.

Podobný motiv s miliardářem Sorosem jakožto „mužem v pozadí“ použila maďarská vládní strana již na plakátech před loňskými parlamentními volbami. Tehdy byl finančník znázorněn jako loutkoherec, který řídí lídry ostatních maďarských stran, včetně například pravicově-radikálního Jobbiku. Na to tenkrát u evropských lidovců nikdo nereagoval, kritika se ozvala až nyní – v souvislosti s Junckerem.

Cílená provokace?

Tentokrát ovšem Orbánova strana vzbudila nečekaně negativní reakci u svých sesterských stran sdružených v Evropské lidové straně (EPP), které se téměř všechny od Fidesz distancovaly. Ostře se ohradili i šéfové obou německých křesťanských stran, Annegret Krampová-Karrenbauerová a Markus Söder. Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Krampová-Karrenbauerová pohrozila ukončením pravidelného dialogu její strany s Fidesz. „Máme starost. Bavorsko a CSU měly vždy dobré vztahy s Maďarskem, ale nejnovější vyjádření Viktora Orbána jsou nepřijatelná,“ připojil se za bavorské křesťanské sociály jejich předseda Markus Söder.

Spekuluje se, že Orbán chce vyprovokovat vedení EPP k tomu, aby jeho stranu vyloučila ze svých řad ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu a on mohl poté případně vytvořit společnou frakci s dalšími pravicovými stranami kritickými vůči EU a migraci, jako například Ligou (Lega) italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Sám Orbán v nedávné minulosti při různých příležitostech, třeba během letní školy, jež se koná každoročně v rumunském Băile Tuşnad, naznačil, že se chystá založit „skutečnou křesťanskodemokratickou skupinu“, která by prosazovala „iliberální křesťanskou demokracii“. Jejím hlavním cílem má být politika podporující rodiny a omezující migrace z muslimských zemí.

Evropští lidovci až dosud otáleli s tím, zaujmout ve vztahu kOrbánovi jasné stanovisko iproto, že případným odchodem jeho poslanců ze společné frakce by se snížily jejich šance hrát rozhodující roli při obsazování klíčových pozic v Unii po květnových volbách.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...