31. května 2011 11:15, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci mají rychlý test na E.coli. Ve Švédsku první mrtvá

Bakterie EHEC v petriho misce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie EHEC v petriho misce | foto: Reuters

BERLÍN První úmrtí mimo Německo si ve Švédsku vyžádala epidemie nebezpečné varianty bakterie E.coli (EHEC), která způsobuje krvácivý průjem. V Německu střevní nákaze podlehlo dosud 15 lidí a dalších více než 1400 osob je s infikací nebo podezřením na ni hospitalizováno.

První zatím nepotvrzené případy nákazy hlásí také Česká republika a Španělsko. Ve všech případech jde o osoby, které se nedávno vrátily z Německa, hospitalizovaný Španěl přitom pobýval i v Česku.

V nemocnici ve městě Boras na jihozápadě Švédska dnes nákaze podlehla zhruba padesátiletá žena po pobytu v Německu. Hospitalizována byla v neděli.

Španělská ministryně Aguilarová demonstruje, že jejich okurky jsou bezpečné.

Ve Španělsku je ve vážném stavu muž, jenž podle tamních médií nedávno pobýval v Německu a České republice. Muž byl 20. května hospitalizován v San Sebastiánu v severním Španělsku a vzhledem ke zhoršení jeho zdravotního stavu se nyní nachází na jednotce intenzivní péče.

Pokud výsledky analýz bakterii potvrdí, půjde o první případ ve Španělsku od doby, kdy se nákaza zhruba v polovině května rozšířila v severním Německu. Za možný zdroj nákazy krvácivým průjmem jsou považovány salátové okurky právě ze Španělska.

V předchozích dnech byla nákaza zjištěna také u několika pacientů v Británii, Dánsku, Rakousku, Nizozemsku, Švýcarsku a Francii.

ČTĚTE VÍCE O NEBEZPEČNÉ NÁKAZE:


Za zdroj nákazy krvácivým průjmem označily hamburští zdravotníci salátové okurky ze Španělska. Madrid to ale odmítá a na dnešním jednání ministrů zemědělství EU v maďarském Debrecínu požadoval odškodnění pro všechny zemědělce, kterým toto podezření přineslo ztráty.

Mnoho evropských zemí totiž přestalo zeleninu ze Španělska odebírat. Její export je přitom důležitým zdrojem příjmů tamní ekonomiky.

V Německu bylo v pondělí večer bylo evidováno přes 1400 podezření na střevní nákazu, z nich 353 s takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem, při němž postiženým selhávají ledviny. Úřady počítají s dalším nárůstem případů. Na seznam obětí dnes přibyla 87letá žena hospitalizovaná v Paderbornu na západě země.

Pohled na rostoucí okurku ve městě El Ejido

Španělská ministryně zemědělství Rosa Aguilarová dnes znovu ujišťovala, že španělská zelenina je bezpečná a zdroj infekce by se měl hledat v Německu, ne v její vlasti. Tamní producenti zeleniny kvůli nynější epidemii podle ní přicházejí týdně o 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

První velký úspěch: rychlý test
Potenciálně rizikové okurky ze Španělska se objevily také v ČR. Čeští inspektoři proto zahájili kontroly tohoto i dalších druhů zeleniny. Žádnou závadnou ale zatím neoznámili.

Specialisté na univerzitní klinice v Münsteru vyvinuli rychlý test, pomocí něhož lze výskyt smrtící bakterie u člověka prokázat během několika hodin. Německý test je prvním větším úspěchem v tažení proti nebezpečné střevní nákaze. Lékaři už totiž nebudou muset čekat dny, než se zhoubná nemoc u napadeného projeví.

Podle münsterské kliniky je možné ho provádět v každé laboratoři zařízené na molekulární biologické rozbory a stačí k němu malé množství bakterií EHEC. Při zkoušce se namnoží a zjistí se, zda se jedná o nebezpečný typ HUSEC 041. Ten totiž podle zjištění vědců obsahuje čtyři geny, které jsou vlastní pouze jemu.

Lidovky.cz, ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz