12. října 2017 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci trestají za Panama papers. Bývalému manažerovi Siemensu zabavili 54 milionů

Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových... | foto: Reuters

BERLÍN Daňové úniky odhalené v takzvaných Panamských dokumentech se dočkaly prvního trestu ze strany německých úřadů. Ty podle médií zabavily dva miliony eur (asi 54 milionů korun), které zpronevěřil bývalý vysoký manažer koncernu Siemens.

Zabavení předcházelo vyšetřování spolkové kriminální policie vyvolané tajnými dokumenty zveřejněnými neznámými hackery.

Peníze se nacházely v černém fondu, jejž vlastnil průmyslový gigant Siemens. Do Německa je údajně z Jižní Ameriky převedl bývalý manažer Hans Joachim Kohlsdorf. Už před deseti lety přitom prokuratura došla k závěru, že Siemens uplácel vysoké politiky po celém světě výměnou za státní zakázky. Peníze zabavené ve dvou pobočkách Commerzbank – ve Frankfurtu a Hamburku – měly být spojené s tímto korupčním systémem.

Vyšetřovaný byl tehdy i samotný Kohlsdorf, policie ale později obvinění odložila pro nedostatek důkazů. Muž, který působil v Siemensu na několika klíčových postech, žije nyní v Mexiku. Není zatím jisté, zda bude Berlín žádat jeho vydání do vlasti.

Německý spolkový kriminální úřad (BKA) zaplatil v červenci pět milionů eur (asi 135 milionů korun) za takzvané Panamské dokumenty, které dokazují daňové úniky bohatých jednotlivců i firem, přičemž využívali daňové ráje. Listiny kdosi ukradl v advokátní kanceláři Mossack Fonseca, jež těmto lidem poskytovala služby.

BKA sestavil 25členný vyšetřovací tým tvořený zpravodajci a experty na daňovou kriminalitu, aby dokumenty vyhodnotili a určili, zda stíhat německé občany, o nichž se tam píše.

V úterý zveřejněné výsledky v deníku Süddeutsche Zeitung mluví i o dalších třech případech, které nyní vyšetřuje BKA, sedm jiných pak už policisté předali státnímu zastupitelství.

rokMilan Rokos

Najdete na Lidovky.cz