Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo volá po povinné vakcinaci. Platila by pro některá povolání, může za to neochota nechat se očkovat

Testování v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování v Německu. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Pokud jde o očkování, převažuje dosud v Německu názor, aby bylo dobrovolné. Objevují se ale požadavky, aby ho ošetřovatelé v zařízeních pro seniory měli předepsané.

Od začátku týdne platí v Německu nová, přísnější opatření v boji proti dalšímu šíření nového koronaviru. V nejvíce postižených okresech je například omezena možnost volného pohybu osob na vzdálenost maximálně 15 kilometrů.

S očkováním se sice v Německu začalo, podobně jako jinde v Evropě, již koncem minulého roku. Avšak řada nemocnic stále hlásí, že jsou v kritické situaci. Často hlavně kvůli tomu, že se nakazil odborný personál.

Někteří politici proto začali uvažovat nahlas, že by pro některé profesní skupiny, například právě zdravotníky nebo pracovníky v domovech seniorů, mohla platit povinnost nechat se očkovat proti novému koronaviru.

„Mezi ošetřovateli v domovech důchodců či zařízeních s pečovatelskou službou existuje příliš vysoká neochota nechat se očkovat,“ prohlásil bavorský premiér Markus Söder v rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung. Podle jeho názoru je třeba se zamyslet nad tím, zda by pro některé specifické profesní skupiny neměla platit povinnost nechat si aplikovat vakcínu proti novému koronaviru. 

„Nechat se očkovat by mělo patřit k občanským povinnostem,“ dodal Söder s tím, že by mohla pomoct rozsáhlá kampaň za účasti známých osobností z kultury, sportu nebo politiky.

Bavorský premiér ovšem zároveň dodal, že otázkou případné očkovací povinnosti by se měla zabývat tak zvaná Německá etická rada. Jedná se nezávislou instituci, jejímž úkolem je sledovat možný dopad etických, lékařských, společenských nebo právních otázek na jednotlivce i celou společnost. Jejími členy jsou například vedle vědců i teologové.

Jeden z členů rady, odborník na lékařskou etiku Wolfgang Henn, se sice v rozhovoru pro list Heilbronner Stimme vyslovil proti očkovací povinnosti pro všechny, u některých oborů ji ovšem označil jako myslitelnou.

Šéf bavorské vlády Söder je tak prvním vysoce postaveným německým politikem, který by zavedení aspoň částečné očkovací povinnosti jako opatření proti dalšímu šíření covidu-19 podpořil.

„Odměňování“ očkovaných opět na stole

Současná diskuse tak v mnohém připomíná debatu, jež se krátce po vánočních svátcích rozpoutala v Německu, když se začalo s očkováním. Tehdy šlo o to, jestli by tito lidé měli následně mít nějaké výhody.

S odstupem několika týdnů se ale začínají původní stanoviska měnit. Například spolkové ministerstvo zdravotnictví pracuje podle Süddeutsche Zeitung na nové směrnici pro vyhlašování budoucích karanténních opatření.

Z první verze, jež dosud neprošla posouzením odbornými kruhy, nicméně vyplývá možnost, že lidé, kteří se z covidu uzdravili nebo byli očkováni, by se po návratu z rizikových zemí vyhnuli povinnému testování a karanténě.

Některé spolkové země již začaly s podobnou možností také počítat a v tomto duchu upravovat své vyhlášky. Například ve východoněmeckém Sasku-Anhaltsku platí od minulého pátku výjimky z dosud platných omezení.

Vztahují se na lidi, kteří mohou doložit, že minimálně 14 dní před vstupem na území dané spolkové země absolvovali všechna potřebná očkování proti covidu-19, případně mohou doložit, že jejich onemocnění novým koronavirem není starší šesti měsíců. Zatím je to všechno teorie, hlavně vzhledem k tomu, že například očkování zatím zůstává stále omezeno hlavně na rizikové skupiny a není dostupné široké veřejnosti.

Do MHD v Bavorsku pouze s respirátory FFP2

Kvůli šíření koronaviru bude v Bavorsku od příštího týdne povinné nosit v obchodech a v hromadné dopravě respirátory FFP2. Včera o tom rozhodla zdejší vláda. „Dostupnost respirátorů FFP2 v obchodech je dostatečná,“ uvedl k tomu premiér Söder.

Kromě toho v Mnichově také rozhodli o opětovném povinném testování pro všechny přeshraniční pracovníky, včetně českých, kteří přijíždějí do Bavorska. Podobné nařízení platilo již na podzim, kdy pendleři museli předkládat potvrzení jednou týdně.

Tehdejší opatření zrušil bavorský správní soud, neboť nemělo dostatečnou oporu v zákonech.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...